Nano Malzemeler İle Batarya Ömrünü Uzatmak Mümkün

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Cep telefonlarında batarya ömrü, kullanıcıların şikayet ettiği en büyük problemlerin başında geliyor. Rensselaer Politeknik Enstitü’ sünden Doçent Jie Lian’ın geliştirdiği bir teknoloji lityum-iyon pillerdeki 2 büyük sorunu çözmede büyük adım atıyor. Geliştirdiği nano malzemeler ile pilin mekanik ve kimyasal özelliklerini geliştirmeyi başarıyor.

teknik destek

Geliştirilen nano malzeme ile pilin üzerindeki yük azaltılarak pil kapasitesi arttırılması amaçlanıyor. Ayrıca nano malzemeler pildeki elektron ve lityum iyonları etkileyerek pilin doldur-boşalt döngüsünü yükseltiyor. Böylece telefon bataryalarının  belli bir süre geçtikten sonra oluşan pil kapasitesi azalmasının önüne geçilmek hedefleniyor. Jie Lian’ın yaptığı açıklama şu şekilde:

Batarya şarj olduğu zaman lityum iyonlar anotların içine geçer ve böylece pilin genleşmesine sebep olur. Bataryayı tüketmeye başladığımızda, yani telefonu kullanırken ise lityum iyonlar anotlardan ayrılır ve pil orijinal hacmine geri döner. Bu genleşme daralma döngüsü ise belli bir süre geçtikten sonra pilin kapasitesinde büyük düşüşlere sebep olur. Ayrıca lityum-iyon bataryalarda ki sıvı elektrolit molekülleri, lityum iyon ve elektronlar ile etkileşime geçer. Moleküller yapı değiştirerek, eksi elektrolit kutupları üzerinde katı bir yüzey oluşturur. Bu katı yüzey lityum iyonları tüketirken batarya içinde hareket etmelerini engelleyecek yapılar ortaya çıkar. Ayrıca doldur/boşalt yaptıkça oluşan genleşmeden dolayı bataryada çatlaklar meydana gelebilir. Bu da bataryanın gereksiz yere şişmesine, performans ve ömrünün düşmesine sebep olur.

Jie Lian bu sorunu kendi geliştirdiği “kobalt oksit gözenekli nanoküre bir elektrot” ile aşmış. Lian’ın belirttiğine göre bu kürecikler pilin mekanik ve kimyasal ömrünü beklenmedik şekilde uzatıyor. Bataryada doldur/boşalt döngüsü olduğu zaman genleşmeyi engellemek için nanokürenin gözenekleri genişliyor. Bu sayede elektrolit kutupları üzerinde oluşan yüzeyin kalınlığı ve katılığı azaltılabiliyor. Bu sayede lityum iyonlar batarya içinde rahatça hareket edebiliyorlar. Bu da bataryanın ömrünün uzamasını sağlıyor ve yıllar geçtikçe rastlanan kapasite azalmasının önüne geçiyor. Bataryalar üzerinde çalışmalar son kullanıcıya ulaştığı zaman mobil cihazlarda büyük gelişmeler olacağı kesin. Tek bir şarjla bir haftalık kullanım sürelerine ulaşmaksa herkesin hayali. Mobil cihazların pil ömürleri konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

Li-ion-battery

Kaynak: EETAsia

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!