NASA Geçtiğimiz Haftasonu Yörüngeye 3 Adet Android’li PhoneSat (Telefon Uydu) Gönderdi!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

NASA’nın yörüngeye 3 adet Android akıllı telefonu koyma isteğiyle ilgili planlarından bir haber duymayalı oldukça uzun bir süre geçmişti. NASA PhoneSat’larla ilgili planlarını ilk olarak 2012’nin yazında duyurmuştu. Bu ucuz uyduların temelinde yatan telefonlar birer HTC Nexus One. Eğer NASA’nın projede neden bu kadar eski akıllı telefonlar kullandığını merak ediyorsanız, bu proje üstünde bu telefonlar daha yeniyken çalışılmaya başlandığını ve anca tamamlandığını söyleyelim.

teknik destek

NASA bu telefonları içeren uyduları geçtiğimiz Pazar günü 150 millik (yaklaşık 241.4 km) bir yükseklikte Dünya yörüngesine oturttu. Bu PhoneSat’ların amacı uzaydan Dünya fotoğrafları çekmeleri. Elbette NASA yörünge üzerinde bu göreve odaklı çok daha iyi uydulara sahip; fakat bu küçük uyduların asıl amacı, 10.000 doların altına üretilebilecek ucuz uyduların yapımı için gerekli teknolojiyi ve deneyimi elde etmek.

NASA’nın PhoneSat programıyla umudu, akıllı telefonların yeni nesil ucuz uydular içintemel olarak kullanılıp kullanılamayacağını öğrenebilmek. Bu arada bu uyduların temelinde birer Android telefonun yattığını görmek hoş olsa da, hatırlatalım ki bunlar uzaya çıkan ilk akıllı telefonlar değil. NASA daha önceden 2011 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bir çift iPhone 4s yollamıştı.

Bu mini uydular görevlerini tamamladıktan sonra Dünya’nın atmosferine doğru geri düşecekler. Bu giriş sürecinde cihazlar tamamen yanarak kaybolacaklar; bu yüzden ne yazık ki daha önce uzayda bulunmuş telefonları sonradan ikinci el olarak alma ve arkadaşlarımıza hava atma şansımız yok.

Kaynak: Android Community

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!