Android ve iPhone telefonda Pin kod kilidi açma

GSM hattı kullanan kullanıcıların adını sıklıkla duydukları PIN ve PUK kodlarından bu haberimizde sizlere bahsedeceğiz. PIN kodunuzun kilitlenmesi durumunda nasıl açabileceğinizi anlatacağız.

Android ve iPhone telefonda Pin kod kilidi açma
müşteri hizmetleri

iPhone ve android telefonlarda pın kodunu nasıl açabileceğinizi başlıklar haklinde silere anlatmeya başlayalım;

iPhone telefonlarda SIM PIN kodunu açma; 

Ayarlar - Telefon - SIM PIN adımlarını takip ediniz. iPad'de ise Ayarlar - Hücresel Veri - SIM PIN adımlarını takip ediniz.

  1. Bu bölümden SIM PIN ister açabilir ister kapatabilirisniz.
  2. Son olarak yaptığınız ayarların aktif olabilmesi için Bitti yazısına basınız. 

Android telefonlarda SIM PIN kodunu açma; 

Android telefonlarda çeşitlilikolduğundan farklı bölümlerde bu ayar bulunabilmektedir. Fakat genellikle bu ayar güvenlik bölümünde bulunmaktadır. 

Pin kod kilidi açma

Ayarlar - Güvenlik - Sim Kart kilidi

Sim kartlarınızda bulunan PIN ve PUK kodlarını hattınızın güvenliğini sağlayan numaralardır. Telefonunuzun sizden habersiz başlarının kullanmasını engelleyen bir güvenlik önlemidir. Turkcell,  Vodafone veya Türk Telekom hattınıza ait PIN kodunuzu öğrenebilmek için aşağıdaki başlığımız altında yer alan yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Android ve iPhone telefonda Pin kod kilidi açma

Sim kart  Pin kodu nasıl açılır

Pin kodu nedir ? 4 rakamdan oluşan ve üç defa üst üste yanlış girdiğinizde kilitlenmektedir.

Puk kodu nedir ? 8 rakamdan oluşan 10 defa üst üste girdiğinizde kilitlenmektedir. Bu durumda ise kartınızın değişmesi gerekmektedir.

Hattınız ait güvenlik numaralarını öğrenebilmeniz için sim kartınıza ait numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Eğer hattınız yeni aldıysanız numaranızı sim kart üzerinden bulabilirsiniz. Sim kartınızda kullandığınız hattınızın numarası yazmaktadır. Aşağıdaki işlemlere başlamadan hattınıza ait numarayı bir kenara not ediniz.

Turkcell hatlarda PIN kilini açma; İlk olarak Turkcell online işlemlerden PIN kilidini kaldırabilirsiniz. Eğer online işlemlere giremiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayınız.

  • TC kimlik numaranızı kulllanarak turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama adresinden kilidinizi açabilirsiniz.
  • Turkcell iletişim merkezlerinden veya 532 müşteri hizmetlerini arayarakta  PIN kilidinizi açabilirsiniz.

Vodafone hatlarda PIN kilini açma; İlk olarak Vodafone online self servise girerek PIN kilidinizi açabilirsiniz. Ayarlarım başlığı altında yer alan Hat ayarlarına girerek bu sorunu çözebilirsiniz.

  • 7000 sesli yanıt sistemini arayarakta PIN kilidinizi açabilirsiniz.
  • Son olarka ise 0542 542 00 00 numarasını arayarak müşteri hizmetleri yardımıyla sorununuzu çözebilirisniz.

Türk Telekom hatlarda PIN kilini açma; Türk Telekom online işlemler bölümünden PUK kodunuzu alarak PIN kilidini açabilirsiniz. 

  • 550 sesli yanıt sistemini arayarak PIN kod kilidinizi açabilirsiniz.
  • PUK kodunuzu 9 defa yanlış girdiğinizde ise Türk Telekom iletişim merkezlerinden yeni bir sim kart almanız gerektiğini sizlere hatırlatalım.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 14:21
müşteri hizmetleri
YORUMLAR

Teknoloji haberleri