Hafıza kartım bozuldu görmüyor

Telefon hafıza kartını görmüyor hafıza kartım bozuldu. Taktığımda flash disk biçimlendir çıkıyor, hafıza kartında önemli verilerim var. Dosyaları silmeden kurtarma.

Hafıza kartım bozuldu görmüyor
müşteri hizmetleri

Telefonun hafızasında / bilgisayar hard diskimde önemli fotoğraflar, dosyalar veya videolar varsa Flash diski taktığımda çalışmıyor ve flash belleğin üzerine tıkladığımda "diski kullanmak için biçimlendirmeniz gerekiyormuş" ya da içi boş görünüyorsa burada yazdıklarımız belki çözüm olabilir.

Flash disk biçimlendir hatası

Bu hatanın temel nedeni virüs bulaşması. Birden çok cihazlarda kullanılan flash belleklere ve hafıza kartlarına genelde virüs bulaşır. Bulaşan virüs diskin okunmamasına neden olur. Sonrasında biçimlendir diye bir uyarı ekrana gelir. Cep telefonlarda ise hafıza kartını görmez. Telefon hafıza kartını görmüyor şeklinde eskiden çok şikayetler olurdu. Şimdilerde yeni modellerde çok az görülmekte. Eğer Android telefonun hafıza kartı çıkabiliyorsa bu adımlar denenebilir.

Her cep telefonu ve her bilgisayar kullanıcısının başına bir kez de olsa bu sorun gelmekte. Hafıza kartı arızalandı ve hafıza kartını görmüyorsa bazı onarım programları denenebilir. Ama onarım programıyla denemeden önce basit bir yöntemi deneyeceksiniz. Bu yöntemle %30 çözüm sağlayabilmekte. Verileri kurtarmadan onarmak için yazı sonundaki ilgili makeleye göz atın.

Bozulan hafıza kartını açma

Arızalı hafıza kartını bilgisayara takınız. Windows' tan çalıştır komutunu açınız. Bunun için klavyedeki "Windows pencere" tuşuna basılı tutup sonra diğer bir parmağınızla "R" tuşuna basınız. Windows pencere tuşu hangisi diyenler için simge bu Windows pencere tuşu hangisi.

Komut satırına chkdsk /X/F sürücü adı ve hemen yanına 2 nokta. Buradaki sürücü belleğin adı. Örnek d ya da adını değiştirmişseniz yazdığınız adı yazacaksınız yani örnek andronova yazılacak. Bize sürücünün smgesi d olarak görülmekte. www.andronova.net

Hafıza kartım bozuldu görmüyor

Yukarıdakinin daha detaylı anlatımı: chkdsk küçük harflerle yazılacak. Sonra bir boşluk bırakılıp /X/F bu harflerde büyük olacak. Son olarak diskin adı yani bizdeki d yanına : nokta ve enter' a basılacak. Yazılışı chkdsk /X/F d:

Flash disk biçimlendir hatasıtelefon hafıza kartını görmüyor

Komut onaylandığında siyah bir ekran açılacak ve hızlı bir şekilde bazı işlemler yapılacak ve otomatik ekran kapanacak. Sonrasında diski kontrol edebilirsiniz. Eğer görmüyorsa çıkarıp tekrar takınız. 

Diğer bir yöntemde arızalı hafıza kartını görmek için bilgisayardan sürücü adını yazarak ulaşmak. Bunun için masaüstündeki bilgisayara tıklayıp açılan bölümdeki araç çubuğuna diskin harfini ya da adını yazmak.

arızalı hafıza kartını görme

Disk çalışmıyorsa isterseniz hafıza kartı onarımı yazımızı okuyabilirsiniz. Öneri harici hafıza kartı olan Huawei telefonlarda, Sony Xperia cihazlarda, Xiaomi, Samsung ve LG telefonda denenebilir. Olmayanlar için cihaz bilgisayara bağlanarak onarım uygulamaları denenebilir.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 05:53
müşteri hizmetleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kurtarma
Kurtarma - 9 ay Önce

Hafıza kartım bozuldu silinmeden nasıl kurtarılır yazında çözüme ulaşamayanlar yorum bıraksın.