IPTV internet hızı kaç olmalı

IPTV' de internet hızı kaç olmalı ya da internet hızı kaç mbps olmalıdır diye merak edenlere net cevabımız bu haberimiz olacak. Telefonda ve Smart TV IP TV internet hızı ne olmalı?

IPTV internet hızı kaç olmalı
müşteri hizmetleri

Şahsen kendi kullanımlarımız ile yazılmış bir yazıdır.

IPTV kullananların en büyük sorunu donarak izlenen yayınlar. Özellikle maç yayınlarında çıkan donma ve duruklama sorunu çoğunlukla yoğunluktan dolayı görülmekte. Tabi bunu etkileyen en büyük 2 nedeni göz artı edilmemesi gerekiyor.

  1. Alınan pakette sunucu faktörü
  2. İnternet hız önemi

Aldığınız yerin müşteri yorumlarına kesinlike kulak veriniz. Sadece bir kaynaktan değil farklı yerlerden de şikayetleri okuyunuz. Paket satın almadan önce varsa test yayınına bakınız. Abone olacaksanız 1 aylık paket varsa alıp deneyiniz.Özellikle canlı maç zamanlarında test ederek gerçekten kaliteyi ölçebilirsiniz. 

Diğer belirleyeci unsur internet hız faktörü. Bazı satıcılar 8 mbps hız yeterli olacaktır deselerde bize göre en az 10 ve wifi ağında çoklu kullanıcı olmaması gerekiyor. Çoklu internet kullanımlarında yani paylaşımlı internet kullanımlarında önerimiz 20 veya 32 mbps hız olması.

IP TV internet hızı kaç olmalı (mbps)

IP TV internet hızı kaç olmalı sorusunun cevabı kullanıma göre değiştiğini anlayacaksınız. İntenret hızınız en az 10 mbps ve üzeri olması gerekiyor. Eğer donmalar veya duraklamalar oluyorsa modemi kapatıp biraz bekleyerek açıp test ediniz. Birde varsa bağlı olan cihazlarda internet kullanmayarak deneyin.

İnternet hızı iptv kullanımlarında göreceli oluyor. Örnek bir cep telefonda kullanılıyorsa normal yayınlarda 8 yeterli olabiliyor. Telefonda daha az hızlarla yayınlar izlenebiliyor. Televizyonda iptv kullanılacaksa kesinlikle daha hızlı ağ bağlantıları gerekiyor.

Bağlantı yapılabiliyorsa WiFi yerine birde kablolu yani ethernet ile bağlantı yapınız. İnternet hızında daha verim alacaksınız.

IPTV internet hızı kaç olmalı

Hangi IPTV cihazı alınmalı?

IP TV cihazı için önce markadan çok donanımı ön planda oluyor. Tabi dandik bir markanın yüksek donanımı bazen düşük donanımlı bilinen markanın verdiği performansı sergileyemeyebiliyor. Buna dikkat etmenizi öneririz. 

Yine cihaz alırken yorum ve şikayetlere dikkat etmenizi öneriyoruz. RAM ve işlemci faktörü önemli olduğunu tekrardan hatırlatalım. Birde yetkili servis ağı ve müşteri hizmetleri destek ağının olduğu cihazlar tercih edilmesi önerilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2019, 17:17