Sosyal medya şikayet hattı ihbar etme

Sosyal medya şikayet hattı ile talep formu oluşturmak için nere ile görüşülmeli, ihbar hattı telefon numarası ve site nasıl şikayet edilir gibi bilgileri haberde bulacaksınız.

Sosyal medya şikayet hattı ihbar etme
müşteri hizmetleri

Sizi rahatsız eden web sitelerini veya sosyal ağlarını şikayet edeceğiniz yasal online başvuru adresleri olduğunu biliyor musunuz? Normalde adliyeye veya polis karakoluna giderek dilekçe vermeniz gerekiyor. Ama isterseniz aşağıdaki adresleri kullanarak şikayet talebini oluşturabilirsiniz.

Başvurulardan önce;

  • İspat edici bilgilerin hazır edilmesi
  • Varsa ekran görüntüsü ve tarhi saati
  • Suç işlendiğini gösteren metin
  • Varsa URL bağlantıları önem arz edilebilir.

Şikayet dilekçesi işleme alınıyor mu?

Evet ve hatta iletişim bilgilerinizi bırakırsanız geri dönüş yapılıyor. Duruma göre ifadeniz veya imza isteyebiliyor. İstemezseniz işleme alınmıyor. Aşağıdaki adreslerle hem sosyal medya şikayeti hem de web sitelerini şikayet edebilirsiniz.

Yazımızda, taciz ve kumar şikayet hattı olarak sosyal medya hakaret ihbar etmek için hangi kanalları kullanmanız gerektiğini sıralayacağız.

Sosyal medya ihbar hattı

Uyarı: Yapacağınız şikayet gerçekte yoksa oluşacak sorunlarda sorumluluk size ait olacaktır. Yasal olarak yalan ihbarların bir yaptırımı bulunuyor.

  1. onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx
  2. ihbarweb.org.tr/index.html
  3. sikayet.btk.gov.tr/index.php
  4. Son olarak www.cimer.gov.tr

Bulunduğunuz ili ve ilçe' nin yazılması gerekiyor. Gerekli alanlar yıldız ile belirtiliyor. Diğer bölümler isteğe bağlı. Ek belge olarak kanıtları ekleyebilirsiniz. (Ekran görüntüsü, yapılan paylaşımlar veya mesajlar)

Sosyal medya şikayet hattı ihbar etme

Sosyal medya ihbar hattı

Sosyal medya şikayet hattı numarası

Telefonla görüşüp şikayet etmek istiyorsanız bunun için sizden dilekçe veya ifadeniz istenebilir. Yani verilecek telefon numaralarıyla yasal bir süreç için resmi belge talep ediliyor. 

Acil durumlarda yani tehlike arz eden durumlar için 155 aranabilir veya adliye / karakola gidilmesi gerekebilir.

Yukarıdakilerin dışında sosyal ağların kendi şikayet forumları bulunuyor. Örnek Facebook iletişim ve Twitter iletişim yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2020, 17:00