Windows 10 DNS ayarları resimli anlatım

Windows 10 DNS ayarları nasıl yapılır? DNS değiştirme ayarları hangi bölümde, DNS nasıl değiştirilir ve hangi DNS adreslerini kullanmalıyım? Google / Türk Telekom, OpenDNS ve dahası…

Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerinde manuel veya otomatik programlarla DNS değiştirilebilir. Öneri DNS adresleri 8.8.8.8 – 8.8.4.4 ve 195.175.39.39 – 195.175.39.40…

Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile birlikte yazılım teknolojisinde de büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler geçmişten günümüze kadar kullanılan işletim sistemlerini de olumlu yönde etkilemiştir. Yazılım teknolojisinin gelişmesi ve katkıları ile işletim sistemleri üzerindeki özellikler ve kolay erişimleri de değişmektedir.

Microsoft’un en son çıkardığı işletim sistemi Windows 10’da bunlardan biridir. Windows 10 işletim sisteminin özellikleri Windows 8 ve 8.1 sürümlerinin özelliğine yakındır. Hemen hemen aynı özellikleri gösteren işletim sistemlerinin DNS ayarlarındaki farklılık ve kurulum şeklinde ki farklılık Windows 10’nun bilinenin dışında bir yazılım ile oluşturulduğu görülüyor.

Windows 10 DNS ayarları nasıl yapılır resimli anlatım

Windows 10 DNS ayarları resimli anlatım

Windows 10 DNS ayarları nasıl yapılır?

Windows 10 DNS ayarları nasıl yapılır resimli anlatım?

DNS ayarları nasıl yapılır

DNS ayarları

Windows 10 DNS ayarı değiştirme: İlk işlem olarak bilgisayarda “Başlat” menüsüne tıklanır. Bu işlemin ardından açılacak olan ekranının arama bölmesine “Denetim Masası” yazılır.

Bilgisayarların otomatik arama özelliği sayesinde Denetim Masası sayfası önünüze gelecektir. Açılan sayfa üzerinden “Ağ ve İnternet” yazılı simgesi bulunur.

Bunun altında yer alan “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle” seçeneği bularak tıklanır. Açılan pencereden “İnternet Protokol sürüm 4 (TCP/Ipv4)” olan seçilir.

Daha sonra “DNS sunucu adresini otomatik olarak al” seçeneği ve “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneği görünecektir. İkinci seçeneği seçin.

Tercih edilen DNS sunucusu” elle yazılması için aktif hale gelecektir. Açılan ekranda değiştirmek istediğiniz DNS adresini yazarak “Tamam” ve “Uygula” butonuna tıklandığında DNS ayarları otomatik olarak internet bağlantısı ile birlikte değişecektir. 

DNS değiştirme programlarını da kullanabilirisniz. En iyi DNS programlarına sitemizde ulaşabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 18:36