Windows 10 parolasız oturum açma yöntemi

Windows 10 şifresiz oturum nasıl açılır resimli örnekle kolayca yapacağınız şekilde anlattık. Olur da parola unutuldu ise kırmak için öneri yazımız var.

Windows 10 parolasız oturum açma yöntemi
müşteri hizmetleri

Windows'un sunduğu işletim sistemlerinin sonuncusu olan Windows 10, günümüzde milyonlarca bilgisayarın işletim sistemi olarak faaliyet veriyor. Sunduğu yenilikler, güncelleme desteği ve müşteri memnuniyeti sebebi ile sıkça tercih edilen işletim sistemi; bilgisayarlar için kullanım sırasının ilk aşamasında bir şifre ile güvenlik desteğini sunuyor.

Windows 10 giriş şifresi nasıl kaldırılır ?

Microsoft tarafından Windows 10 kullanıcılarına giriş aşamasında güvenlik sebebi ile sorulan şifre sorgulaması, bilgisayar ve bilgisayar içerisinde bulunan bilgilerin güvenliği için oldukça büyük bir önem sağlıyor. Ancak şifre girişi yaparak zaman kaybetmek istemeyen kullanıcılar için giriş şifresi kaldırmak şu adımlar sonucunda gerçekleştirilebiliyor;

  • Bilgisayar kontrol ekranına ulaşarak ''Ara'' butonuna tıklayın.
  • ''Oturum'' seçeneği içerisinde bulunan ''Oturum Ayarları'' sekmesine girin.
  • Buradan giriş yöntemleri tercihinizi belirleyerek şifrenizi bloke edebilirsiniz.
  • Windows 10 parola kaldırma yazımızda daha geniş detayları bulacaksınız.

Öneri yazımızda ikinci bir konuda programla şifre kırmanın nasıl yapıldığı. Yine resimli anlatım ekleyerek hazırladık ve defalarca tüm sistemlerde denediğimiz bir yöntemdir. Kesin çözüm sunar ve istediğiniz bir parolayla değiştirme imkanına sahipsiniz. İlgili yazılım sunucu ve kurumlardaki bilgisayarlarda da işe yaramakta. Çoğu şirket bilgisayarlarında erişim izni sağlayacaktır. 

Bu adımlar sonunda Windows için gerekli şifre sorgulaması iptal edilerek bilgisayara şifresiz bir erişim sağlanabilirken, Windows tarafından şifresiz giriş güvenlik nedenleri ile önerilmemektedir.

Windows 10 şifresiz giriş riskli mi ?

Windows tarafından bilgisayarınıza erişim güvenliği nedeni ile konulan şifreleme sorgulaması, bilgisayarınıza üçüncü kişi erişimini engellemek amacı ile faaliyet göstermektedir. Bu nedenle şifre sorgulamasını kaldırmak bilgisayarınıza herhangi birinin kolaylıkla erişmesine sebebiyet vereceğinden, bilgisayar içerisindeki bilgiler için risk teşkil ederken; kullanıcının tercihine göre bu şifre kaldırılarak şifresiz bir giriş özelliği kullanıcılara kolaylıkla sunulabilmektedir.

Her ne kadar şifre kırma programları kolayça oturum şifrelerini kırsa da yine de önem amaçlı kullanılması tavsiye edilir. İş ve evde belli bir süreliğine bilgisayardan uzaklaştığınızda ve uzak bağlantılardan korunmak için çok önemli bir önlemdir. 

Windows 10 parolasız oturum açılmasını sağlama:

  1. Klavyeden win pencere simgesine basılı tutuyoruz ve R tuşuna basıyoruz.
  2. Çalıştır açılacak ve netplwiz yazarak onaylayın.
  3. Çıkan hesaplardan parola sıfırlama veya kaldırma işlemini yapabilirsiniz.
  4. Üst başlık kısmında "Gelişmiş" ile daha detaylı kısımlara ulaşabilirsiniz.

Windows 10 parolasız oturum açma yöntemiWindows 10 şifresiz oturum açma

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2020, 17:43