Windows 10 ses gelmiyor kesin çözümü olabilir

Windows 10 ses gelmiyor sorununda yapmanız gerekenler için öncelikle masaüstü veya laptop ses gitmiyor PC analizi yapmamız gerekiyor. Soruna neden olacakları inceleyin.

Windows 10 ses gelmiyor kesin çözümü olabilir
müşteri hizmetleri

Bilgisayarınızı normalde her gün kullandığınızda her hangi bir sorun yaşamadan kullanıyordunuz taki ses sorunu yaşayana kadar. Bir oyun açtığınızda veya video izlerken ses gelmiyor ama kontrol ettiğinizde PC normal şekilde çalıyor görünüyorsa durumunuz biraz karışık olabilir. Sorun karışıklığında aynı zaman çözümü de aynı şekilde karmaşık bir hal alabiliyor.

Bilgisayarın sağ alt tarafında ses simgesin ünlem çıkıyor veyahut soru işareti geliyorsa o zaman yolunda gitmeyn sorunla karşılaştınız demektir. Bu haberde sizlere bilgisayardan ses gelmiyor konusu için çözüm olacak resimli anlatımı sunacağız. 

Muhtemel ses gelmemesi, ses kartından veya sürücüden kaynaklı olma olasılığı yüksek. Bunun dışında kablolar, hoparlör, donanım arızasu ve ayarlarla alakalı olabilir. Daha önce de bu konu için yazdığımuz bilgisayar ses gelmiyor haberini kesin ama kesin inceleyin.

Windows 10 ses gitmiyor ve ses gelmiyor

  • Farklı bir hopörlörde deneyiniz.
  • Ses ayarlarını kontrol ediniz.
  • Driver kontrolü yapınız.
  • Başka hopalör veya kulaklıkta deneyin.
  • Varsa USB ses kartı takarak test ediniz.
  • İnternetten video açıp kontrol ediniz.
  • Bilgisayardan müzik açıp deneyiniz.
  • Ses kablosunu doğru takdığınızdan emin olunuz. Aşağıdaki görselle karşılaştırınız.

Windows 10 ses gelmiyor için en basit kontrol yöntemi donanımsal sorunların kontrol edilmesidir. Bilgisayarınızda kullandığınız hoparlörler kapalı ya da fişi takılı olmayabilir. Öncelikle hoparlörlerin açık ya da sorununun olmadığını kontrol edelim. Bu kısımda herhangi bir sorun yok ise yazılımsal neden olabilecek sorunları kontrol edelim. Öncelikle ses kartının sürücüsünde sorun olup olmadığına bakalım.

Windows 10 ses gelmiyor kesin çözümü olabilir

Aygıt yöneticisinden ses kartı sürücüsünü kontrol ediniz. Windows 7 bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp özelliklerden ya da denetim masası / sistemden. Windows 10 için yine PC simgesine sağ tıklayıp özellikler / aygıt yöneticisinden. 

Windows 10 ses gitmiyor

Windows 10mses gelmiyorWindows 7 ses gelmiyorWindows 8.1 ses gelmiyor 

Sürücüde ! varsa üzerine sağ tıklayıp kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatınız. Eğer ! hala duruyorsa manuel ses kartı sürücüsünü yükleyiniz. Sürücünün resmi web sitesinde yoksa sürücü donanım kimliğinden sorgulama yaparak bulabilirsiniz. Sürücüye çift tıklayıp donanım kimliğine ulaşabilirsiniz.

Laptop bilgisayarda Windows 7' de ve Windows 10 ses gelmiyor sorununun çözüm adımları aynıdır. Son olarak bilgisayarda sistem geri yükleme adımlarını uygulayınız. Ses sorunu olmayan bir tarih seçiniz ve geri yükleyiniz.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 03:49
müşteri hizmetleri
YORUMLAR

Teknoloji haberleri