Windows 11 yedek nasıl alınır ve nasıl geri yüklenir

Bilgisayarda Windows 11 yedek nasıl alınır sorusunu yakında soracağınızı düşünüyoruz. Yedeği geri yükleme içinde nasıl yapıldığını araştırabilirsiniz.

Windows 11, Microsoft tarafından 2021 yılının haziran ayında sunduğu Nt tabanlı sürümüdür. Kullanım kolaylığına ve estetiğine önem verilmiştir.  Windows 10’ un eksik yanlarını gidermiştir.

Ayrıca Microsoft Store da yeniden tasarlanmıştır. Güvenlik bakımdan da oldukça gelişmiş bir sisteme sahiptir. Win 11’ in kod adı ise sun valley’ dir.

Tabi ki bilgisayar mutlaka yeni sistemle uyumlu olmalıdır. Lakin olmayan sistemlerde yapılacak bir kaç işlemle kullanım imkanı sunulabiliyor. 3 Donanıma ihtiyaç duyar. Bunlardan biri en az 4 GB Ram’ dir. Diğeri ise 64- bitlik işlemci olmalıdır.

Ayrıca 64 GB alanının boş olması gerekir. Bunları yapıldığı takdirde bilgisayar kasmadan çok rahat kullanılır.

Geliştirilen başlıklardan bazılarında şunlar var:

Yeni animasyonlar eklendi. Gizli simgeler bölümü ile uygulamaların yeni simgelerini görebilecekler. Odaklanma yardımı eklenerek, gelen bildirimleri sessiz bir şekilde bildirim menüsüne gelmesini sağlar. Arka planda çalışan program veya uygulama için altta devamlı duran kırmızı yuvarlak bir simge olacak.

Windows 11 yedek alma nasıl yapılır?

  1. İlk olarak bilgisayarınızdan başlat düğmesine basılır. Başlata bastıktan sonra arama yerine yedekleme yazılır.
  2. Harici diskin bilgisayara takılı olması gerekir.
  3. Daha sonra Windows 11 yedekleme sekmesine basılır. Sürücü ekle dedikten sonra bilgisayara takılı olan harici disk seçilir.
  4. Nasıl bir yedek alacaksak diğer seçeneklere tıklayıp işimize hangisi yarayacaksa ona seçim yapılıp devam edilmeli.

Bu işlemi bilgisayara komut vererek istediniz zaman bilgisayarınız otomatik olarak belli gün ve saatte kendiliğinden yapmaktadır.

Sürücünün eklenmesi ile içerisindekilerin silinmesi uyarısı gelebilir. Yani formatlama ve sonrasında  yedekleme çalışabilir. Tabi olmayabilir de ama önemli verilerin bilgisayarınıza aktarılmasını öneririz.

Windows 11 yedek nasıl alınır ve nasıl geri yüklenir

Windows 11 yedek nasıl geri yüklenir

Windows 11 yedeği geri yükleme

Diğer seçeneklere dokunduğunuzda size gelişmiş ayarların görüntülenmesi ve yedeğin geri yüklenmesi ile alakalı bölüm açılacak.

Bilmediğiniz yerleri kurcalarken veri kaybının önüne geçmek adına her zaman manuel verilerin kopyalanması gerekir.

“Hiç dosya geçmişi bulunamadı” hatası alanların ya diskleri algılanmadı ya da yedeğin alınamadı anlamı taşımakta. Yedek alamıyorum sorunu çekenlerin detayları paylaşarak destek alabilirler.

Yine bölümlerde açılmıyor sorunu çıkanların sistemin geri yüklenmesi adlı seçeneği çalıştırmalarını öneriyoruz. Sıkıntının olmadığı bir zaman dilimini seçip işlemi başlatınız. Sonrasında duruma göre onarım bölümü kullanılabilir.


Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2021, 04:56