Windows ekran görüntüsünü alma

Windows işletim sisteminde ekranın görüntüsünü nasıl alabiliriz ? Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10' da ekran görüntüsünü resim olarak kaydedebilir miyiz?

Andronova

Bilgisayar kullanımda ekran görüntüsü en çok kullanılan özelliklerden biridir. Çünkü herhangi bir sorun yaşadığınızda ister programda ister işletim siteminde ekran görüntüsünü alarak daha kolay destek alabilirsiniz. Ekranın o anki resminin çekilmesine ekran görüntüsünü alma demektir. Bu işlemi tek bir klavye tuşu ile yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızda ekran görüntüsünü alabilmek için klavyeniz de bulunan fonksiyon tuşlarının sonunda yer alan Print Scrn (Print Screen) tuşunu kullanmanız gerekmektedir. Bu ingilizce terimin türkçe karşılığı ise ekran çıktısı demektir.  Ayrıca bu tuş üzerinde SysRq ifadesi de yer almaktadır. Fakat bu ifade Windows işletim sistemleri için tanımlanmamıştır. Linux kullanıcıları SysRq özelliğini kullanabilmektedirler.

Windows ekran görüntü alma

Print Screen tuşuna bir kez bastığınızda otomatik olarak o an ekranda bulunan görüntüyü kaydetmektedir. Fakat siz bu kaydedilen görüntüyü göremeyeceksiniz. Bu resmi görebilmeniz için ek bir programa ihtiyaç duyacaksınız. 

Ekran görüntüsünü aldıktan sonra en kolay biçimde paint programını kullanarak görebilirsiniz. Paint bütün windows işletim sistemlerinde varsayılan olarak gelmektedir. Bu programı direkt olarak programlar içerisinde açabildiğiniz gibi  bilgisayarınızın başlat bölümünde bulunan çalıştır aracılığı ile de açabilirsiniz. Bunun için çalıştır bölümüne “mspaint.exe” yazdığınızda program açılacaktır.

Paint uygulamasını çalıştırdıktan sonra karşınıza gelen ekrana Ctrl + V tuşuna bastığınızda ekran görüntünüz karşınıza gelecektir. Ayrıca farenizin sağ tuşuna bastığınızda açılan pencerede bulunan yapıştır yazısına tıkladığınızda bu işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca windowsta bulunan diğer ofis uygulamalarında da bu resmi görebilirsiniz. Fakat resim üzerinde herhangi bir çalışma yapamazsınız. Ayrıca paint uygulamasında resminizi istediğiniz formatta kaydedebilirsiniz.

Windows' da ekran görüntü alma

Bu işlemleri ayrıca farklı resim düzenleme programlarında da yapabilirsiniz. 


Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 14:03

Andronova