Windows Hello nedir nasıl kullanılır?

Microsoft’ un Windows 10 için yeni oturum açma özelliği Windows Hello uyumlu uygulamalar, destekleyen bilgisayar, tablet ve cep telefonu yüz tanıma ile açabilirsiniz. Windows Hello ayarları haberimizde…

Windows Hello, Windows 10 yüklü cihazlarda bakışla ya da dokunuşla oturum açmak için kullanılan Microsoft’ un yeni özelliği. Bilgisayarı açarken hiç bir şekilde parola girmeden oturumunuzu açabilirsiniz.

Windows Hello nedir? Windows Hello, Windows 10 bilgisayar ve mobil cihazları 3 kat hızlı yani yaklaşık 2 saniye gibi bir süre içerisinde oturumu açabilirsiniz. Yüz tanımı için kamera kullanılır ya da parmak izi okuyucu ile oturum açılabilir. Aynı zamanda PIN’ i yedek olarakta kullanabilir.

Microsoft’ tan Arsenault, yapmış olduğu açıklamaya göre parola kullanarak oturum açma devri artık kapanacak. Çalışanların uzun süredir bu sistem için çalışmakta.

Windows Hello nasıl kullanılır ve hangi cihazlarda?

Windows Hello nasıl etkinleştirilir? Aşağıdaki adımları izleyerek eğer cihazınız destekliyorsa, yüzünüz ya da parmak iziniz ile oturum özelliğini aktif edebilirsiniz.

Laptop / dizüstü, masaüstü bilgisayar, tablet, cep telefonda, uygulamalarda (uygulama satın alma ve kullanımında) ve web tarayıcılarda yani sitelerde açılacak oturumlarda kullanılabiliyor.

Microsoft’ un Surface Pro 4, Book ve parmak izi özelliği olan çoğu bilgisayarda Windows Hello çalışabiliyor. Aynı zamanda hem parmak izi hemde yüz tanıma özelliğini destekleyen cihazlar ilerleyen zamanlarda çıkacağı da belirtiliyor.

Şu an Microsoft’ un yeni bilgisayarlarında ve Windows 10 cep telefonlarının bazılarında Windows Hello kullanılmakta. Ayrıyeten mobil cihazlar eşleşerek bilgisayara giriş yapılabiliyor.

Windows Hello açma kapatma ayarları nasıl yapılır?

Windows Hello kurulumu: Başlangıç yani başlat butonuna tıklayınız.  Ayarlar / Hesaplar / Oturum açma seçenekleri burada eğer cihazınız destekliyorsa yüz veya parmak izi / iris seçeneklerini görürsünüz. Eğer desteklemiyorsa “Windows Hello bu cihaz üzerinde kullanılamıyor” yazısını göreceksiniz. Windows Hello kapatma ayarlarına da aynı adımlarla ulaşabilirsiniz.

Windows Hello nedir nasıl kullanılır?Windows Hello açma kapatma Windows Hello uyumlu uygulamalar

Windows Hello uyumlu uygulamalar

Windows Hello destekleyen bazı uygulamalar: iHeartRADIO, DropBox, Enpass, Zip, FourBudget, Cloud Drive, OneDrive, One Messenger, ShareFile, OneLocker, Flow Mail ve Hopic Explorer. Laptop, masaüstü bilgisayar, cep telefonu ve tablettin Windows 10 işletim sistemine sahip olası gerekiyor. Her cihaz desteklemiyor!