NAT nedir ne işe yarar

NAT yani "Network Address Translation" ne demek nasıl kullanılır ve hangi alanlarda kullanılır? Mevcut bilgisayarların farklı ağlara bağlanması. Bu özellik genelde modemde port açma işleminde görülür.

teknik destek

Nat yeni bir teknolojidir. Nat nasıl kullanılır? İnternet üzerinde kullanılan IP adreslerini bizim kullanmamız için İnternet servis sağlayıcıları ICANN adlı şirketten satın alır. Dünyada 6 milyar insan nüfusu bulunmaktadır ve İnternet kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Herkesin İnternet kullanmaya başladığı bir durumda İnternete giren insan sayısı bu hızla artmaya devam ederse IP adresleri yetmeyecektir. Doksanlı yıllardan itibaren, ileri görüşlü kişiler IP sürüm 6’yı geliştirmek konusunda akıllıca davranmışlardır. IPv6 trilyonlık rakamlara varan IP adresi kullanmamıza imkan sağlayacak. Bu süreç beklenilenden uzun sürecektir. Nedeni ise bütün İnternet altyapısının değişmesi gerekliliğinden gelir. Nat nedir detayları inceleyelim!

NAT nedir?

NAT ne demek? Nat açılımı “Network Address Translation” dır. Bir ağda yer alan bilgisayarın, bulunduğu ağın dışında farklı ağa bağlanması ya da başka bir IP üzerinden internet’ e çıkması için kullanılan protokol. 

Nat, özellikle DVR güvenlik kamerası, IP kamerası ve uzaktan bağlantılar için port açma işleminde kullanılır.

Nat’ın çalışma düzeni: Şuan kullandığımız IP sürümü 4 bu nedenle, IPv4 ile 4,284,937,286 IP gibi bir adresiniz olabilir. Fakat IP sınıflara ayrılmış olan IP adreslerinin, kullanılan bazı adreslerin sadece toplu gönderim için, kimisinin de test amaçlı olarak kullanılmasından dolayı sayı aşağı yukarı 3,2 milyara kadara düşer. Sürüm 5′ de durum farklıdır. Sürüm 5 deneysel olarak hazırlanmış ama hiç kullanılmamıştır. IPv4’ün sayısının olasılıklı yetersizliğine mani olmak içinde kurumlar, ev, iş kullanıcıları vb. için NAT yönlendirmede kullananlar içinde CIDR, servis sağlayıcısı gibi teknolojiler üretmiştir. CIDR kullanım alanı yönlendirme olan bir teknolojidir.

NAT nedir ne işe yarar

NAT nasıl çalışıyor ve kolaylıkları nelerdir?

Nat ne işe yarar? Her gün İnternet üzerinde onlarca siteyi gezmek için IP adresi kullanıyorsunuz, Fakat her IP adresini İnternet üstünde kullanmanız mümkün değildir. Özel IP adresleri vardır. Adres aralığı olarak da bilinen özel adresler yerel ağlarda kullanılır. İnternet üzerinde kullandıklarımız ise halka açık olanlardır. Nat bu bahsedilen adreslerin İnternete çıkmasına olanak tanıyan teknolojinin ismidir.


Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 18:17

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir