NBA Basketbol Liginde Samsung mu Yoksa Apple mı Şampiyon Olacak!

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Geçtiğimiz günlerde Turkcell tarafından yapılan Teknoloji Sempozyumunda konuşan bir mühendis stadlarda tablet kullanımının geliştiğini ve kuracakları altyapılar ile bu teknolojinin ülkemizde de gelişeceğini söylemişti. Yani stada özel program ile (İnönü Programı, Şükrü Saracaoğlu programı, TTNet Arena Programı gibi) o anda maçta olanları, futbolcuların koşu mesafelerini, oyuncu değişikliklerini, sarı kart, kırmızı kart, faul gibi bir çok veriyi anında izleyebileceğiniz, maç içinde yayıncı kuruluşun izin vermesi halinde pozisyon tekrarları gibi bir yapının oluşmasına çok az kaldığını; hatta Bayern Munich kulübünün efsane stadı Allianz Arena’da bunun şu anda kullanıldığını söylemişti.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu yıl NBA Amerikan Basketbol Liginde de böyle bir uygulamaya geçildi. Bu durum daha çok seyircilerden çok teknik kadro için yapılan bir uygulama olarak göze çarpıyor. NBA Basketbol Federasyonu bu işi ilk önce HP’ye götürmüş ama olumlu yanıt alamamıştı. Bunun üzerine Samsung ile anlaşan NBA, maç içi istatistik bilgilerinin yazılım ve kurulumları ile Samsung ile anlaşmıştı. Bunun üzerine itiraz kararıyla mahkeme açılmış ve bu ihalenin Apple cihazlara verilmesi kararına varılmıştı. Konuya ilişkin Bloomberg’in videolu haberine buradan ulaşabilirsiniz. The Wall Street Journal’ın Samsung’un bu teknolojisi ile ilgili haberine de buradan ulaşabilirsiniz.

Görünen o ki, Samsung ve Apple halen kavga etmeye ve kör dövüşü yapmaya devam ediyor. İsteyen Samsung kullansın isteyen Apple burada kişileri ve kurumları sadece tek bir işletim sistemine bağımlı bırakmanın ne anlamı var ki? Birbirleriyle böylesine ticari ilişkileri olan iki firma birbirlerinin önün kesmek için an kolluyor gibiler. Özellikle Amerika’da Apple çok daha agresif bir tutum içinde. Bu tutumu siz destekliyor musunuz bilmiyorum ama bence hiç hoş bir durum değil. Apple burada teknolojisi ile daha iyisini yaprak Samsung’tan bu ihaleyi almalı diye düşünüyorum. Öyle yada böyle bir kaç yıla kadar staddayken elimizdeki tablet ve telefonlardan saha içinde olup bitenleri görebileceğiz. Kim bilir belki tabletlerimiz bizim yerimize marş bile söylerler!

ipad nba

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kaynak: //www.iphonehacks.com/2013/11/nba-still-using-ipads-help-referees-instant-replays.html

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak