182 Aranmıyor arama başarısız oldu

MHRS aradığımda sürekli meşgul çalıyor ve aranmadan kapanıyor. 182 Arama başarısız oldu hatası çıkanların genelinde belli zamanlarda çıktığını söyleyebiliriz.

Andronova

182 Sağlık Bakanlığı’ nın çağrı merkezini ararken iPhone’ da “arama başarısız oldu” ve Samsung gibi Android telefonlarda “arama sonlandırıldı” hatası alanların çoğunun kullandığı cihazla alakalı olmadığını söyleyebiliriz. 182 Aranmıyor veya aradığınızda sürekli meşgul çalışıyor ise aklımıza gelen en iyi dört nedeni sizlerle paylaşacağız ve diğer olası sebeplerden de bahsedeceğiz. 

Bahsettiğimiz dört neden şunlardır:

 1. MHRS sistemlerinde problem yaşanabilir. 
 2. Operatörle alakalı durumlarda görülebiliyor. Örnek Vodafone’ de böyle bir uyarı alıyorsunuz ama Türk Telekom hatlarında çıkmayabiliyor. Veya tam tersiyle de karşılaşılabiliyor. 
 3. Telefon numarasının kısa kodları aramaya kapalı olabilir. Engellemeyi kaldırmak için mesajla veya müşteri hizmetlerinin aranması yeterli olacak.
 4. Sistemlerin saldırı alması, yaşanan doğal bir afet veya terör eylemlerinin olması gibi olağan bir durumun yol açması.

Hastaneye muayene olmak için randevu almak isteyenlerin ilk tercih ettiği telefonla randevu sistemidir. Biraz teknolojiyle alakalı olanlarında internet üzerinden işlem yapar. Bugün hazırladığımız içeriğimizi daha önce bu numarayla alakalı yaşamadığımızdan dolayı genel kısa kodları arayamama nedenleri olarak daha önce bir konu hazırlamıştık. Lakin herhangi bir kısıtlama olmamasına rağmen ilgili numaraya ulaşamadık. .andronova.net

Kullandığımız hat Turkcell’ e ait ve kısa kodlu numaralarda bir kısıtlamanın olmadığını belirtelim. 4-5 Kez denedikten sonra 186 elektrik arızayı aradığımızda bir sorun olmadığını gördük ve aklımıza ilk gelen MHRS tarafında bir problem olabileceği oldu.

Olası diğer nedenlerden aklımıza gelenler ise şunlar:

 • Cihaza yüklü olan bir koruma uygulamasının engelliyor olması.
 • Kısa kodların aranmasına engel bulunması.
 • Bulunduğunuz yerde bir şebeke sıkıntısı görülmesi.
 • Yoğun bir kullanım olan bölgede bulunmanız.
 • Faturasız hatların aramaya yetmeyecek kadar TL olması.
 • İç / dış şebeke sorunları.
 • Anlık olası bağlantı yapılamama durumları.
 • Telefona gelen güncellemeyle veya önemli servislerden birinin çalışmasına mani olacak bir şeylerin olması. (Son yapılanların ve yüklemelerin kontrol edilmesi yarar sağlayabilir)

Bunlara ek olarak belki telefonun uzun süreliğine açık olmasından dolayı belki kapatıp açtığınızda sorun kalmayacak. Bu olasılığın tüm yaşanan sıkıntılarda ilk denenen yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Kullandığımız güncel yazılıma sahip bir iPhone olduğunu söyleyelim ve sık yapılan işlemlerde bir uyarıda takılı kaldığını bir ara gözlemlemiştik. Yani sık denemeden biraz bekleyerek deneyebilirsiniz.

182 Aranmıyor arama başarısız oldu


Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 23:27

Andronova