Beklenmedik bir hata oluştu çıkıyor mu?

Çok sayıda uygulamada karşılaşılabilen hataları ara ara anlatıyoruz. Örnek yazımız EBA beklenmeyen bir hata oluştu şeklinde örneklerle hazırladık.

Beklenmedik bir hata oluştu çıkıyor mu?
müşteri hizmetleri

Herhangi bir uygulamayı açtığınızda örnek Steam beklenmedik bir hata oluştu uyarısıyla karşılaşılabiliyor. Bunla biz birde Trendyol uygulamasında karşılaştık. Pek çıkmayan bir sorun ama buna benzer birde Netflix uygulamasında da görülüyormuş. Bunların temelinde anlık durumlar, uygulamaya yapılan güncelleme, internet ve tarayıcı sorunlarında çıkabiliyor.

Böyle bir sıkıntıyı sık sık yaşayanların öncelikle aşağıdaki sıralamayı takip etmesi gerekiyor. Yani şöyle:

  • Uygulama veya tarayıcından çıkıp tekrardan girilmesi.
  • İnterneti kontrol ediniz sorun yoksa başka bir bağlantıyı kullanın.
  • Tarayıcının sıfırlanması veya geçmişinin silinmesi. Google Chrome veya Edge kullananlar daha önce ziyaret ettiği siteleri sık kullanılanlara ve klasöre yedek almalarını öneririz.
  • Çok sık denemeler sonucunda geçici bir süre böyle bir problemle karşılaşılabilir.
  • Modemin kapatılması ve duruma göre DNS kullanılması gerekebilir.

Bu sıkıntıyı araştırırken incelediğimizde bazı sitelerde kullanıldığını gördük. Örnek Tac, upplementler, anadolu gazetesi, steam, türkiyebursları, tez.yok.gov.tr ve eba gibi çok sayıda site ve uygulamalarda karşılaşılabilir. Birde EBA' da görüldüğü söyleniyor. Buradaki uyarı standart bir kalıp olduğundan her yerde karşılaşılabilir.

Yaşananlar sadece bir yapıda yer almadığından farklı farklı kontrol edilecek kısımlar var. Biz burada aklımıza gelenleri paylaştık ve devam edenlerde başkalarında problemin olup olmadığının bakılması gerekiyor.

Uygulamalarda çıkıyorsa;

  • Oturumun sonlandırılması ve tekrardan şifreyle girilmesi.
  • Başka telefonla veya cihazla test edilmesi.
  • İnternet bağlantısının değiştirilmesi.
  • Uygulamanın önbelleği, verileri ve varsa sıfırlama seçeneğinin kullanılması gerekebilir.  
  • Uygulamayı kaldırınız ve eski yakın sürümlerden bir ikisini deneyiniz.

Beklenmedik bir hata oluştu çıkıyor mu?

Yaşadığınız bu durumun geçici olma olasılığı yüksek olduğunu bilmeniz gerekir. Sunucularla veya yazılım kısmında yaşanan bir arızanın neden olduğu durumlarda beklemek en mantıklısı oluyor. Eğer çıkan bir sürümde yaşanıyorsa o zaman eskisine dönmek kesin çözüm getirdiği çok sık bilinen bir yöntem. 

Bir diğer neden olan olasılık ise sık yapılan her şeyin böyle uyarılara neden olduğu durumlar. Bir nevi refleks gibi algılayabilirsiniz ve güvenlik duvarının devreye girdiğiniz söylebiliriz.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 01:36