Cosa bulut servisine bağlantı kurulamadı nedir

İnternetli wifi termostatı "Cosa bulut servisine bağlantı kurulamadı lütfen internet bağlantınızı kontrol ediniz." Tamam veya ayarlara git seçeneği mi çıkıyor sorun nedir?

Cosa bulut servisine bağlantı kurulamadı nedir
müşteri hizmetleri

Cosa, akıllı kombi ve klima termostatı uzun yıllardır Türkiye' de önemli markalardan biri. Özelliklerine bakıldığında bu alanda ülkemizde ilklerden biri. Ama ara ara kullanım sorunları yaşatıyor. 

Akıllı termostat Cosa kullananlarda ara ara bazı hatalarla karşılaşılıyor. İşte bunlardan biri olan  "Cosa bulut servisine bağlantı kurulamadı lütfen internet bağlantınızı kontrol ediniz" hatası bu aralar sık sık görülüyor. Sorunu incelediğimizde istasyon ve kombi ünitesinde sorun yok gibi duruyor. Yani ikisi arasında bağlantı hatası yok. Sorun olduğunda genelde kırmızı ışık yanar. İstasyon üstündeki butondan hatta mod değişimi yapılabiliyor.

Eğer daha önce haftalık program yaptıysanız ve haftalık programla kullanıyorsanız sorun yok bu modda devam ediyor. Yok renklere istediğiniz derecede atama yaptıysanız, istasyon ünitesinden sıcaklık değişimini yapabilirsiniz. Mavi, açık mavi, turuncu veya pembe gibi.  

Cosa bulut servisine bağlantı kurulamadı hatası

Android uygulamasından veya iOS iPhone uygulamasından girildiğinde bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Tüm cep telefondan girişlerde ve bilgisayardan girişlerde aynı hatayı alacaksınız. Chrome tarayıcısından kontrol.cosa.com.tr giriş yaparak denediğimizde durum aynı.

Cosa bulut servisine bağlantı kurulamadı nedir

Cosa hatalarının çözümü için genel adımlar

Cosa bağlantı hatasıyla karşılaşıldığında veya genel sorunlarda yapılması gereken adımlara aşağıda sırasıyla verdik.

  1. İstasyon ve kombi ünitesinin elektrik bağlantılarını çıkarıp takınız. 
  2. İnternet bağlantısını kapatıp açınız. Yani modemi kapatıp açınız.
  3. Bilgisayardan veya telefonun tarayıcısından deneyiniz. Chrome ve Safari gibi tarayıcılardan.
  4. Cosa uygulamasını kapatıp açınız.
  5. Cosa uygulamasından çıkış yapılabiliyorsa çıkış yapıp tekrar oturum açınız.
  6. Cosa müşteri hizmetlerini arayınız.
  7. Sorun genel değilse cihazı resetleyip yeniden Cosa kurulumunu yapınız.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 08:58
müşteri hizmetleri
YORUMLAR
Şenol Şentürk
Şenol Şentürk - 11 ay Önce

Benzer bir sorun yaşadım. Ve Çözüme kavuştum.

Türksat Kablonetten yeni bir modem aldım. Ve bağlantım tabi ki koptu. Yaptığım tüm yeniden kurulumlar da sistem bir türlü bağlantı sağlayamadı ve kurulumu tamamlayamadı.

Ev ağıma bağlı cep telefonumdaki cosa uygulamasından yeni bir ev bilgisi eklemek istediğimde, Google Maps haritasının ekranıma gelmemesinden ve kayıt etmek istediğimde Cosa bulut servisine bağlanamadı mesajını geri aldıktan sonra aklıma bir fikir geldi.

Modem değiştiğinde kendisinin içinde kendine ait DNS kayıtları vardı, yani modem şirketinin modeme tanımladığı DNS adresleri. Modem ayarlarına girip Google DNS adreslerinin girdim. (8.8.8.8 ve 4.4) Modem yeniden başladıktan sonra tüm kurulum işlemleri başarı ile tamamlandı.

Sanırım Cosa bulut servisi için kullanılan adreslere erişim kısıtlaması veya reverse DNS kayıtlarında Cosa şirketinin sorunları var.

Şu anda ben sorunumu çözdüm umarım size de faydası olur.

Teknoloji haberleri