İnternet adresler uzantıları org net com anlamı

Web site uzantıları biz, net, com ve org ne demek anlamı hakkında kısa bir açıklamamız olacak. En çok tercih edilen uzantı hangisi ve popüler olanlara bakacağız.

İnternet adresler uzantıları org net com anlamı
müşteri hizmetleri

Günümüz internet kullanımlarında bilgilere ulaşmak web siteleri sayesinde olmaktadır. Kişilerin firmalara ve edinmek istedikleri bilgilere ulaştıran internet site adreslerinde bazı kısaltmalar yer almaktadır. Bu kısaltmalara web site uzantıları denilmektedir. Bu uzantılar internet sitesinin hizmet verdiği sektöre ve kurumlara göre farklılık göstermektedir.

İnternet adresler uzantıları anlamları nedir?

Sitelerde görülen .gov uzantısı ise söz konusu sitenin resmi dairelere ve hükümet kuruluşlarına ait olduğun belirtir. Bunun dışında .org uzantısı kar amacı olmayan siteleri ifade ederken .edu uzantısı sitenin eğitim kurumuna ait olduğunu ifade eder.

Yine yaygın olarak internet sitesi adlarında görülen .net uzantısı internet servis sağlayıcılarını ifade etmek amacıyla kullanılır. Son olarak da akademik kuruluşlar için .ac ve askeri kuruluşlar için .mil uzantıları kullanılır. İnternet kullanıcıları bu uzantılara bakarak web sitesinin ne amaçla hizmet verdiğini öğrenebilirler.

Ülke adres uzantıları

İnternet sitelerinde görülen .com, .gov ve .org gibi uzantıların yanı sıra web sayfa isimlerinin yanında ülkelere ait uzantılarda yer alabilmektedir. Bu uzantılar girilen web sayfasının hangi ülkeye ait olduğunu gösterir. Örnek vermek gerekirse .com.tr uzantısına sahip bir internet sitesinin Türkiye’ye ait ticari kuruluşa ait bir internet sitesi olduğunu ifade eder. Ülkelere göre alan adlarından bazıları şunlardır; .fr (Fransa), .ca (Kanada), .it (İtalya) ve .il (İsrail) gibidir. Bu uzantılara sayesinde kişiler istedikleri ülkeye ait sayfalara ulaşabilmektedir.

Com ne demek

.com, alan adının 1985 yılında ilk kez internet' te uygulandı. Açılımı "commercial" ve normalde ticari amacla çıkarılan uzantı, daha sonrasında internet' in temelini oluşturan bir terim oldu. Symbolics adlı bilgisayar üreticisinin hak talebi olmuştu. İnternet kullanımı ağ araştırmalarında, üniversite ve bilgisayar mühendislik alanında bir proje olarak çıkmıştı. 

Net ne demek

.net, ağ uzantısı olarak adlandırılmakta ve açılımı ise "Network" kısaltılından türemiş. Ağ teknolojisi ile çalışmakta olan şirketlere özel geliştirilmiştir. Teknik anlamda iş yapan şirketlerde, teknik bloglarda ve teknoloji sitelerinde daha sık bu uzantıyla karşılaşabilirsiniz. 

Org ne demek

.org, açılımı "organization" olarak bilinmekte. Bu domain genelde kar amacı olmayan kuruluşlarda ve kurumlara hitap etmekte. Bir topluluğu temsil içinde tercih edilmekte. Ama artık her alanda kullanılmakta.

İnternet sitelerinde kullanılan pek çok uzantı bulunmaktadır. Yaygın olarak kullanılan internet adresler uzantıları anlamları şunlardır; İnternet sitelerinde en fazla gördüğümüz uzantı olan .com uzantısı o internet sitesinin ticari kuruluş olduğunu belirtir.

Biz nedir

.biz uzantısının açılımı "business" ve ticari olarak kullanılan bir domain uzantısıdır. 


İnternet adresler uzantıları org net com anlamı

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 18:33
müşteri hizmetleri