iPhone kişisel erişim noktası nedir nasıl açılır

Apple iPhone kişisel erişim noktasının ne işe yarar veya nasıl kullanılır bilmeyen az sayıda kullanıcı için resimli anlatımı hazırladık. Bağlanmıyor ve açılmıyor sorunu olabiliyor.

iPhone kişisel erişim noktası nedir nasıl açılır
müşteri hizmetleri

iPhone kişisel erişim noktası, hatta yer alan 4.5G ve 3G internet bağlantısını başka telefonlarda, tablete, Smart TV' ye veya bilgisayara paylaştırma amaçlı kullanılan Apple' ın wifi dağıtıcı hizmeti. Bir nevi modemdem özelliğini kullanmak diyebiliriz.

iPhone ağına bir aygıt bağladığı zaman yukarıda bulunan durum çubuğunun mavi renk olduğunu göreceksiniz. Burada iPhone' a kaç cihaz bağlandığını görebilirsiniz.

Kişisel erişim noktasına kaç cihaz bağlanabilir?

Aynı aynı kaç cihazın bağlanabileceği hakkında net bir bilgi yer almıyor. Bu durum cihazın modeline ve operatörün imkanlarına bağlıdır. Eğer bağlantı var ama internet yoksa "Hücresel veri" açık olduğundan ve internet ayarlarının doğru yapılandırıldığından emin olunuz.

iPhone kişisel erişim noktası nasıl kullanılır?

Öncelikle yeterli internet paketinizin olduğundan emin olunuz ve isterseniz bunun için kısıtlama işlemi veya uygulaması kullanabilirsiniz.

 1. iPhone ayarlarına girerek işlemimize başlıyoruz
 2. "Hücresel" bölümüne girip hücresel veriyi açalım
 3. İster girdiğiniz yerden ister bir önceki menüden "Kişisel erişim noktası" bölümüne dokunun
 4. "Diğerleri katılabilsin" butonunu açın
 5. "Wifi parolası" kısmına wifi şifrenizi belirleyin
 6. Ne ağ adında ne de şifresinde Türkçe karakter kullanılmaması önerilir

iPhone kişisel erişim noktası nedir nasıl açılıriPhone kişisel erişim noktası nasıl kullanılıriPhone kişisel erişim noktası açılmıyor

iPhone kişisel erişim noktasına açılmıyor veya kapanıyor

Kendiliğinden kişisel erişim noktası kapanıyorsa bu çoğunlukla yazılımda görülen bir aksaklık nedeniyle ortaya çıkmakta. Bazen iOS güncellemesinden sonra wifi bağlanmıyor veya bu bölüm kapanıyor şeklinde şikeyetlerle karşılaştık.

 • Telefon kapatılarak belki çözüm sağlanabilir
 • İnternet yoksa ayarları silip yeniden oluşturun
 • Erişim noktası pasif kapalı görünüyor ise cihaz açıkken sim kartı çıkarın ve telefonu kapatın. Sonrasında sim kart yerine takılıp cihaz açılıp test edilsin
 • Durum aynı ise kapalı konumda telefonun menü ve açma tuşuna aynı anda basılı tutun
 • Haber sonunda öneri yazımıza bakınız
 • Son olarak varsa ayarlarından yazılım güncellemesi yapılsın. Yoksa iTunes ile yeniden kurulum yapılarak sorun ortadan kalkacaktır
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 14:53
müşteri hizmetleri