iPhone telefonda aramadan vazgeçildi

iPhone aramadan vazgeçildi ne demek oluyor şeklinde cevap arayanlar oluyordur. Arama yaparken direk arama sonlandırılarak ekrana bu yazı çıkıyor.

Telefonda aramadan vazgeçildi, iPhone’ da aradığınız kişinin numarasını direk ekranda böyle yazarak arama sonlandırılıyor. Arama yaparken aradığınız kişiye ulaşamadığınızda meşgul veya ulaşılamıyor sesli mesajı çıkacağına sanki aramayı sonladırmışsınız gibi görülüyor. Şu an sizde çıkanın neyle alakalı olduğunun anlaşılması için aşağıya eklediğimiz maddelerin kontrol edilmesi gerekiyor. Ama sizden kaynaklı olmayan durumlarda bizim aklımıza gelen şebeke tarafında yaşanan bir problem olduğu yönünde.

Şimdi birine ulaşmanız gerekiyor veya arayacağınızı söylediniz ama başlıkta görülen aksaklıktan dolayı kişiye ulaşamadınız. Karşıya aradığınızı söyleseniz ve buradaki ekran görüntüyü sunsanzı pek inandırıcı gibi durmaz. Malum sanki aramayı siz sonlandırmışsınız gibi duruyor.

Aramadam neden vazgeçiyor?

Bizim karşımıza çıkan neden karşımızdaki kişinin toplantıya katılmasından dolayı rahatsız edilmesini engelleyen özellikten yararlanması.

  1. Kişi gelen aramaların tümünü, rehber dışında olanları veya sadece o numarayı engellediğinde.
  2. Kişinin bulunduğu bölgenin yoğunluğu, baz istasyonunun yetersizliği / sorunlu olması ve afet gibi durumların yaşanması.
  3. Telefonun şebekesinde donanım kısmında arıza olması. (Çok defa düşmüş cihazlarda veya yazılımdan kaynaklı)
  4. Sizin hattınızda dakika var ama yeterli TL’ niz olmasından dolayı aramayı yapmaması. Karşının uzun süre TL yüklememesinden dolayı engel alması.
  5. Şebeke modunu değiştiriniz. LTE yazıyorsa 3G ile değiştiriniz. Telefonun kapatılmasından sonra düzeldiği oluyor.
  6. Ödenmemiş faturaların her iki yöne kısıtlamayla sonuçlaması.
  7. Telefona yüklediğiniz bir uygulamanın yapması.
  8. Ayarlarda yer alan dahili bir engelleme seçeneğinin aktif olması. Mesela Xiaomi’ nin rehberde olmayanların aramamasını sağlayan bir seçeneği olduğunu söyleyelim.

Biz iPhone ile aradığımızda böyle bir mesajı aldık ama Android kullananlarda daha farklı bir mesaj çıkabilir. Tabi kendi aralarında benzerde olsa metin değişebiliyor. Bir Huawei kullanıcının aldığı uyarının Samsung kullanıcısında çıkacağı anlamı taşımıyor. 

Aynı markayı kullanan bir kaç arkadaşınıza böyle bir şeyle karşılaşıyorlar mı diye sorunuz. Elinizin altında varsa yedek telefonla sim kartınızı test ediniz. Bozulmuş olabilir. (Kart veya cihaz hatası yaşanabilir) Tabi Vodafone kullanıyorsanız belki Türk Telekom’ un denenmesi olumlu sonuç verecek.

Çıkan güncellemenin yapılmasıyla veya iOS’ un çalışmasında aksaklığa neden olabilecek bir sıkıntı yaşanıyorsa, sıfırlamayı ve sonrasında devam ettiğinde iTunes yardımıyla yeniden kurulumun işe yarayabileceğini düşünüyoruz.

iPhone telefonda aramadan vazgeçildi

  • “Seçenekler” alanında “Ses veri” seçeneğinden gerekli seçimi yapabilirsiniz. 

iPhone aramadan vazgeçildi

Ne yaptıysanız bir çıkış kapısı bulamadığınız durumlarda operatörünüzü arayın.


Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 10:10