IPTV nedir ne işe yarar nasıl kullanılır?

IP TV nedir nasıl kullanılır diyenlerle beraber birde ip tv cihaz önerileri isteyenlerde çıkabiliyor. Bu kavram Türkiye' de henüz çok oturmadı. Canlı maç için çok tercih ediliyor.

IPTV nedir ne işe yarar nasıl kullanılır?
müşteri hizmetleri

Günümüz teknoloji çağında hemen hemen her evde internet bulunur. İnternetin yararlarından faydalanmanın bir diğer yolu da IP TV kullanmaktır. IP TV ile internet üzerinden televizyon izlenir. İnternet sitelerinde bulunan film ve diziler bu uygulamada bulunur. Bazı filmler ise belirli ücretler karşılığında sistemden açılır. Peki IPTV ne işe yarar?

IP TV kullanabilmenin temel şartı smart tv ve internettir. IP TV'yi televizyona bağlayabilmek için IP TV receiver ı kullanılır. Televizyonun wi-fi ile bağlantısı yapıldıktan sonra IP TV ile de bağlantı kurulur. Receiver almak istemeyenler IP TV box’ta satın alabilir.

IPTV, internet aracılığı ile canlı tv ve çok sayıda hazır paket ile eğlence hizmeti sunan bir platform. IP kullanılarak ilgili yayın ağına ulaşıp ücretli olarak çok sayıda kategoride yayınlara erişim sağlayabiliyorsunuz. Yayını kullanabilmek için bu servisleri sunan firmalardan birine üye olup paket satın almanız gerekiyor. Digiturk gibi çok sayıda Türk ve yabancı firmalardan bu sağlanabiliyor. IP TV abonesi sinema, dizi, spor, çizgi film ve çoğu canlı tv yayınlarını izleyebiliyor. O kadar arşiv geniş ki şöyle bir bakayım içeriğinde neler var dediğinizde saatleriniz gidebiliyor.

IPTV Smart TV' de kullanmak için ip tv uygulamasını televizyona yüklemeniz yeterli. Sonrasında firma tarafından verilen kullanıcı adını ve şifresini yazarak bağlanabilirsiniz. Çok kolay bir yöntemdir.

IPTV nasıl kullanılır?

IP TV'nin kurulumunu yapabilmek için Televizyon wi-fi ve IP TV receivera bağlı olmalıdır. IP TV server yayını yapan kişi ya da firmalar ile irtibata geçilir. Size kanal listesi gönderilir. Verilen link adresi üzerinden kanal listesi indirilir. Ücretsiz olan IP TV kanalları kısa sürede televizyona kurulur. IP TV'nin ücretli olan bazı kanallarını kullanabilmek için firma yetkilileri ile irtibata geçilmesi gerekir.

IPTV' yi sorunsuz kullanılması için internet altyapısının iyi olması gerekiyor. Eski tip internet bağlantıları ve hızları bazen yetersiz gelebiliyor. İnternet hızı minimum 10 mbps olması önerilirken bize göre 20 ve üzeri daha stabil olabiliyor. Bağlantı tipi ADSL' de bu zor olduğundan VDSL 2, Fiber veya kablonet gibi bağlantı tipleri daha sağlıklı oluyor.

IP TV telefonlarda ilgili IPTV uygulaması yardımıyla kullanılabilmekte. Televizyonlarda ise ya IP TV cihazı alınmadı veya TV box cihazı ile kullanılabiliyor. IP TV iPhone ve Android için ayrı ayrı uygulamalar tercih edilebiliyor. Bazılarında donma ve çıkışa atma gibi sorunlar çıkabiliyor. Özellikle canlı maç izlerken yoğunluğa bağlı görülebiliyor. 

IPTV nedir ne işe yarar nasıl kullanılır?IPTV nasıl kullanılır?IPTV cihazı

IP TV kurulumu

Şifreli canlı lig maçları iptv ile izleyebiliyorsunuz. Aylık abonelik veya yıllık abonelik paketleriyle aynı anda bir veya dört kişi aynı anda izleyebiliyor. Detayları yasal firmaların müşteri hizmetleriyle görüşerek öğrenebilirsiniz.

IPTV destekli uydu alıcılarda kullanımda gönderilen bilgiler şu şekilde oluyor;

  • Sunucu bağlantı URL adresi (http ile başlayan)
  • Kullanıcı adı ve şifresi
  • Eğer port bilgisi gerekiyorsa 8080
  • Port beş haneli ise başına 0 koyularak 8080 yazılmakta
  • IP TV uygulaması kullanılacaksa uygulama ve kullanıcı giriş bilgileri yeterli oluyor
Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2019, 02:23