Laptop FreeDos nedir? Nasıl Windows 10 kurulur?

Laptop' ta Freedos, işletim sistemi kurulu olmayan bilgisayar olarak algılanmaktadır. Windows kurulmayan ve lisans ücreti düşülerek satılan bilgisayarlardır.

Laptop FreeDos nedir? Nasıl Windows 10 kurulur?
müşteri hizmetleri

Freedos ne demek sorusunun cevabı Linux tabanına sahip bir işletim sistemi olduğudur. Bu işletim sistemi ücretsizdir. Hiçbir ticari amaç yürütmez. Açık kaynaklıdır. Bu işletim sistemi istenildiği gibi geliştirilebilir. 

Freedos, sıklıkla laptop dizüstü bilgisayarlarda karşılaşırız. Bu bilgisayarlar piyasaya göre daha ucuza satılır. Malum Windows 10 lisans ücreti olmadığından uygun fiyatlarda bulabilirsiniz. Bazıları Freedos nedir diye ararken bu kavramı farklı algılayabiliyor. Bu sanki farklı kalitesi düşük bir bilgisayarmış gibi algılanabiliyor. Tek fark içerisinde Windows kurulu satılmaması.

Freedos laptop alınır mı?

Çok uygun fiyata bir dizüstü alıyorsanız tabi. Dijital lisans alarak uygun bir fiyata getirebilirsiniz. Tek yorucu tarafı Windows 10 kurulumunu sizin yapmanız olacak. Bu lisans hakkında detaylara Dijital lisans ne demek haberimizi incelemeniz yeterli olacak. Win kurulumunun nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız yazı sonunda yer alan öneri haberi inceleyiniz.

Bilgisayarlarda Freedos kullanımı sebepleri

Bilgisayarlarda bu işletim sisteminin kullanılması çeşitli sebeplere bağlıdır.

Bu sebepler ise şunlardır:

  • Bu işletim sisteminin kullanılmak istenmesinin ilk nedeni kullanıcıların bir kısmının Windows lisansı almak istememesidir. Çünkü Windows lisansının çok yüksek bir fiyata gelebiliyor.
  • İkinci sebep ise, Linux tabanlı işletim sistemlerinin ücretsiz olması ve bilgisayarlara uyum göstermesidir.
  • Üçüncü sebep olarak da Freedos bilgisayar bazen önemli donanım özelliklerine sahip olabiliyor.
  • Bu sebepler düşünülerek hareket edildiğin Freedos işletim sistemi kullanıcılara daha cazip geliyor.

Freedos bilgisayarlara Windows kurulumu

Frredos bilgisayarlara Windows kurulumu yapmak diğer formatlardan farklı değildir. Kullanıcılarda Windows CD’si veya kurulabilir USB’si mevcutsa Windows’u kurabilirler. İlk olarak boot listesindeki CD veya USB üst noktaya konulup bilgisayar yeniden başlatılır.

Yükleme ekranı geldiğinde kullanıcı bilgileri, tarih-saat ve başka özellikler seçilir. Disk kısmında kullanıcı dilediği şeyleri yapabilir. Ancak önerilen şey, D diski oluşturmaktır. Bunun içinde diski biçimlendirmeli daha sonra da sağ tıklayıp diski böl seçeneği kullanılmalıdır.

Açılan ekran boyut girmenizi yarayan bir ekrandır. Eğer sistem kapasiteniz dar bir kapasiteyse sistemin olduğu bölümü geniş tutmak gerekecektir. Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra da Windows kurulumunu gerçekleştirmiş olacaksınız.

Laptop FreeDos nedir? Nasıl Windows 10 kurulur?

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 19:34
müşteri hizmetleri