Nearby Sharing nedir nasıl kullanılır

Google' un çalışmalarını tamamlamasına az kaldığı yeni uygulaması Nearby Sharing nedir açıklandı. Ama hangi telefonlarda yer alacağı henüz belli değil.

Nearby Sharing nedir nasıl kullanılır
müşteri hizmetleri

Apple tarafından kullanılan iPad, Mac ve iPhone cihazlarda dosya transferinde tercih edilen AirDrop benzeri bir özellik Android cihazlara getirmeye hazırlanan Google' dan sistem görselleri yayınlandı. 

AirDrop benzeri yeni özelliğin Google şirketi tarafından çıkarılmaya hazırlandığı bilgisi baya bir zaman önce duyurulmuştu. Yeni gelişmelere göre hizmetin testlerine başladı.

Nearby Sharing, gelişmiş dosya transferi özelliği olarak duyurulan yeni uygulamanın bilinen rakip uygulamalara göre daha işlevsel olacağı söyleniyor. Google Play Hizmetlerinde yer alan bir sürümde test edilen ve beta programa katılım şartı olan bu özelliği denemek isteyenlerin cihazlarında en az Android 6.0 sürümüne sahip olunması gerekiyor.

Dosya aktarımında etrafınızda bulunan cihazların taranması ve seçilen cihaz için karşının onay vermesi üzerine hızlı bir şekilde transfer imkanı sunan yeni özelliğin fotoğrafları, belgeleri ve link bağlantılarını gönderme gibi çok sayıda işleve sahip.

Nearby Sharing nedir nasıl kullanılır

Apple' ın uygulamasına bakarak anlatmak gerekirse şöyle bir çalışma mantığı var:

  • Uygulamayı açıyorsunuz
  • Paylaş butonuna dokunuluyor
  • Galeriden ilgili fotoğraf paylaşılacaksa parmakla sola ya da sağa doğru kaydırıyorusunuz
  • Birden çok fotoğraf seçebiliyorsunuz
  • Paylaşım yapılacak cihaz seçiliyor

iPhone gibi cihazlarda kullananlar WiFi veya bluetooth' u açıyor. Telefona kayıtlı kişilerle paylaşım yapacaksa iCloud hesabı ile giriş yapılması gerekiyor. Birinin görüntülemesi isteniyorsa denetim merkezinden işlem yapılıyor. Burada paylaşıma kapalı, herkesle veya sadece kişiler seçilerek işlem yapılabiliyor.

Ek olarak hali hazırda Vivo, Xiaomi ve OPPO şirketlerinin işbirliği içerisinde benzer bir uygulama çıktığını belirtelim. Eşleşmede "Bluetooth LE" kullanıldığı ve aktarımın temelinde ise WiFi F2P yer almakta. İnternet bağlantısına ihtiyaç duymadan sn 20 MB veri aktarımının yapılabildiği biliiyor. Çok ses getiren bu projeden etkilenen diğer markalarda daha sonra bu projeye dahil oldu. 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 23:48