Pardus nedir nerenin yerli mi?

Türk malı Pardus işletim sisteminin hangi kodlama ile yapıldığını biliyor musunuz? Türkiye' nin milli sistemi olarak bilinen Pardus' un bilgisayarlarda kullanımı arttı. Pardus ücretsiz mi ücretli mi?

Pardus nedir nerenin yerli mi?
müşteri hizmetleri

Bilgisayar sistemlerinin olmazsa olmazlarından biri olarak kabul edilen işletim sistemleri, tüm veri işlemlerinin yapılabildiği bir sisteme dayanıyor. Hali hazırda dünya üzerinde kullanılan onlarca farklı işletim sistemleri bulunuyor. Birçok gelişmiş ülke, kendi bilgisayar işletim sistemlerini kurarak bu konudaki dış bağımlılıktan kurtulmayı hedeflemiştir. Bu kapsamda henüz yeni olan ve giderek artan bir piyasaya sahip olmayı başaran Pardus, Türkiye'den dünyaya açılan bir kapı olarak değerlendiriliyor.

Pardus hakkında: Linux temelli olan ve tamamen açık kaynak kodlu olarak kullanılabilen Pardus, ücretsiz olarak indirilebilen ve kolayca kurulumu yapılabilen bir özelliğe sahiptir. TÜBİTAK tarafından sürekli geliştirilmeye ve sürdürülebilir bir sistem haline getirilmeye çalışılan Pardus işletim sistemi, kurumsal ihtiyaçları tamamen karşılayabilecek bir altyapıya sahip olarak özgün yazılımları bünyesinde topluyor. Pardus indirmek için aşağıdaki adresi ziyaret ediniz.

Pardus nedir nerenin yerli mi?

Yerli işletim sistemi Pardus

Pardus işletim sisteminin Türkiye'ye ait bir sistem olduğunu söylemek doğru bir tabirdir. Linux'un da izlerini taşıması, tamamen açık kaynak kodlu olması, özellikle özgün projeler geliştirmek isteyen Türk kullanıcılarının varlığı nedeniyle, Pardus kullanımı büyük bir hızla artış göstermeye devam ediyor.

Pardus'un bir çok açık kaynak kodlu projeleri de bulunuyor. Bunun temel nedeni, sistemin kullanımının kobilerde ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yaygınlaştırılmasını sağlamak. TÜBİTAK tarafından titizlikle geliştirilmeye çalışılan Pardus, dünyanın her yerindeki tüm internet kullanıcılarının rahatlıkla faydalanabileceği ve hemen kullanabilecekleri bir yapıya sahiptir.

Milli yazılımı bilgisayarınızda kullanmak isteyenler Pardus indirme adresi pardus.org.tr/surumler ziyaret edebilir. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2018, 15:01
müşteri hizmetleri
YORUMLAR
Pardus
Pardus - 2 yıl Önce

İsmi TÜRKİYE YE YAKIŞMIYOR, Algı çok önemlidir. Turkey İngilizce'de hindi demek, yani aptal salak gibi ifadeler içeriyor. Pardus nedir köpek, başka isim bulamadınız mı? yazık ülkeme ne hale getirdiniz yazıklar olsun size

pardus
pardus @Pardus - 1 yıl Önce

pardus
andolunun nesli tükenme tehlikesi altında olan Anadolu parsıından geliyor
yani köpek ile alakası yok
büyük markalardan puma
kedi diye saftiriğin teki mi oldu?

vatandaşlar
vatandaşlar - 2 yıl Önce

parduste windows oyunları oynanmayacağını millet bildiği için pek rağbet etmiyor.
gerek kaçak oyunlar ve gerekse orjinal oyunlar PARDUS ,te oynanmıyor.
herkse te 4000 lira verip p.station alamıyor,,oyunlarıda pahalı..bu nedenle windowstan kolay kolay vaz geçilmez..kanaatımız budur..
ayrıca pardus,un kedi köpek ve benzer isimler ile şekillendirilmesi ve diğer isimlerin ne görev yaptığını zaten öğrenci veya kullanıcı bilemiyor..
pardus ülkede zor gelişir..zoooooor..TUTULMUYOR.

reşit
reşit - 2 yıl Önce

Pardusü indirmek kolay kurmak imkansız.

Türk Mühendis
Türk Mühendis - 2 yıl Önce

Pardus'un daha milli olmasını ve gelişip büyümesini istiyorsanız. Bu ancak Pardus'un kullanıcı sayısının artmasıyla ve Pardus'a halkımızın sahip çıkmasıyla olur. Karalama yaparak yerel teknolojinin gelişmesini baltalarsınız ancak...

Eleştiren arkadaşlar klavye delikanlılığı yapacağına bu çorbada benimde tuzum olsun deyip bilgisayarlarına PİSİ ve PARDUS kurup gördükleri eksiklikleri, şu şöyle olsa daha iyi olur dediklerini Pardus forum ve pisi forumda yazarlarsa, yazılım bilgisi olan Pardus için uygulama yazarsa, görsel tasarımcılar Pardus için logo, simge, duvar kağıdı tasarlarsa bu sistemler daha çok gelişir. Unutma sen yoksan bir kişi eksiğiz.

isimsiz
isimsiz @Türk Mühendis - 2 yıl Önce

indirdim ve bir haftadır kurmaya çalışıyorum ama nafile. kurulumu imkansız adeta


Teknoloji haberleri