Svchost. exe nedir nasıl kaldırılır?

Windows 7' de, Windows 8' de ve Windows 10 Svchost.exe ne demek kaldırılabilir mi? Bilgisayarda aygıt yöneticisine baktığımda çok sayıda Svchost yer alıyor. Neden çıkıyor ve Svchost.exe virüs mü? Nasıl silinir?

Svchost. exe nedir nasıl kaldırılır?
müşteri hizmetleri

Görev yöneticisinde görünen ancak niçin çalıştığını bilmeyen kullanıcılar bu uygulamanın zararlı ya da yararlı olanlarını nasıl ayırt edeceklerini araştırmak istiyor. Ctrl+Alt+Delete tuş kombiniyle açılan görev yöneticisine bakıldığında aynı anda çalışan birçok svchost.exe uygulaması görünür. Bu uygulamalar sonlandırılamaz bu nedenle bilgisayar kullanıcıları bunun bir virüs ya da trojen benzeri bir zararlı uygulama olduğundan şüphelenir. Svchost.exe virüs mü?

Svchost.exe silme, Svchost.exe ne işe yarar ve Svchost.exe nasıl kaldırılır gibi sorulara cevap olarak hazırladığımız haberimize yorumla katılabilirsiniz.

Svchost.exe nedir?

Schost.exe bir sistem uygulamasıdır ve DLL dosyaları adı verilen Dynamic-Link Libraries dosyalarından başlatılan işlemleri yürütür. İşletim sisteminin güvenli bir halde kalmasına ve kararlı olmasına yardımcı olan bu uygulama sonlandırılmamalıdır. Bu nedenle bu uygulamanın kaldırılmasını sistemin kendisi engeller. Bu uygulama Windows sisteminin dosyalarından olan DLL dosyalarının çalıştırılabilir bir yapıya sahip olmamasından dolayı başlatıcı bir uygulamaya ihtiyaç duyması neticesinde ortaya çıkar. Bu uygulamayı başlatmak için ise svchost.exe uygulaması kullanılır.

Svchost. exe nedir nasıl kaldırılır?

Neden birden çok Svchost.exe uygulaması vardır?

Windows’ta eş zamanlı olarak çalışan birçok hizmet bulunuyor. Bu uygulamaların her biri kendi aralarında gruplanır ve her grup için de bir sistem başlatıcı uygulama olan svchost.exe kullanılır. Ancak bazen bir zararlı uygulama da bu isimle bilgisayara sızabilir. Bu zararlı uygulamanın fark edilmesi oldukça kolaydır. Bunu fark etmek için uygulamanın kimin tarafından çalıştırıldığına bakılmalıdır.

Sistem dosyalarından olan svchost.exe uygulaması Network Service, System ya da Local Network tarafından çalıştırılırken zararlı uygulama kişisel kullanıcı tarafından işletiliyordur.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 01:18
müşteri hizmetleri
YORUMLAR