Uydu üzerinden yüksek verimli kodlama ile FHD nedir

Beko TV' de sürekli uydu üzerinden yüksek verimli kodlama ile FHD yazısı geliyor, ok basınca kapanıyor ve sonra tekrar çıkıyor. Peki bu FHD ne demek sürekli çıkıyor?

Andronova

Yüksek verimli kodlama, görüntü ile alakalı bir şeylerin değişmesinden sonra ekrana çıkıyor. Yanlışlıkla ve televizyonu ilk aldığınızda bilgi çubuğu özelliğinin açık kalmasından dolayı karşılaşılıyor. Gelen yazıyı tamamen kapatmak isteyenlerin ayarlardaki bilgi çubuğunu devre dışı bırakması gerekiyor. 

Bilgi mesajının belli bir markanın ürünlerinde çıktığını düşünüyoruz. Açıklamaya eklediğimiz markaya özgü ama Arçelik ve Grundig Smart TV’ leri de kapsayabilir. Farkı verdiği mesaj ve kaldırma arayüzü olacaktır diye düşünüyoruz.

FHD, 1080p çözünürlüğü için kullanılan ve full HD kalitesi için söylenen kavrama denir. HD adlı görüntü değerinde en yüksek görüntüyü sunan değer olarakta adlandırılır. Kanalları değiştirirken yayın kalitesi az veya çok aynı değerlerde yer alır ama birinde daha yüksek olunca böyle bir bilgilendirme mesajı ekranda belirir.

Kullanılan ölçü 16:9 ve 1920 x 1080 akışını sağlamakta. Blu – ray içerikler ve video yayını yapan platformların çoğunun FHD çözünürlüğü sunmakta. Şu an için yaygın bir değer olarak kabul edilir.

Keskin görüntüye sahip olan bir yapısı var. Depolama alanına göre sık tercih edildiği bilinir. 2 Milyona yaklaşık piksel sunan bu özelliğin netlik derecesini etkileyen önem arz eden faktördür. Bunun üstü kalite değerleri WQHD, WQXGA, QHD ve UHD olarak biliyoruz.

Uydu üzerinden yüksek verimli kodlama ile FHD nedir

Yakın zamana kadar olan Çoğu TV modellerinde otomatik görüntü geçişleri mevcut ama sunulan seçeneklerdeki ayarlanmış görüntü değerleri bazılarını memnun etmeyebiliyor. Böyle olduğunda manuel görüntü yapılandırılması ve hassas değerlerle biraz uğraşılması gerekiyor. Tabi herkes için yapılandırılan değerler memnun etmeyebiliyor.


Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2021, 21:09

Andronova