Viral olmak ne demek nedir?

Viral olmak terimini hem sağlık alanında hastalıkta hem de internette duymuşuzdur. Viral reklam olarak internette önemli bir yere sahip ve gönüllü esası vardır. Peki viral nedir?

Viral olmak ne demek nedir?
müşteri hizmetleri

Viral kavramı sağlık açısından değerlendirildiğinde olumsuz bir durumu çağrıştırırken diğer bilimler açısından son derece farklı anlamlarda kullanılır. Pazarlama içinde viral kavramının ortaya çıkması istenilen paylaşımların kısa süre içinde birçok kitleye ulaştırılması olarak yorumlanır. Viral kavramını bilgisayarınız için kullandığınızda ise kontrolünüz dışında meydana gelen bir yayılımdan bahsettiğiniz düşünülür. Her açıdan bakıldığında viral olmak kavramı kontrol dışına yayılmak kökeninden ortaya çıkar.

Viral, özellikle 3-4 yıldır internette sıkça karşılaşılan terimlerden biri. Bu kelime daha çok sağlık alanında karşımıza çıkmakta. Viral, virüslerin çoğalması yani yayılması anlamına geliyor.

Viral olmak ne demek, viral nedir ve viral kelime anlamı gibi sorular için iki ayrı anlatıma sahiptir. Biri hastalık, diğeri ise reklam olarak kullanım anlamına geliyor.

Viral reklam nedir?

İnternet alanında anlamı ise reklamla alakalı konularda karşılaşmaktayız. İnternette anlamı sanal ortamda kontrolsüz şekilde yapılan paylaşımın yayılmasına deniliyor. Viral reklam, ürünün, hizmetin ve markanın geri planda kalması, ön plana çıkan ise hikaye veya mizansenin rol almasıdir.

Viral olmak ne demek nedir?

Paylaşımın amaçı ticari olduğu fark edilse de hikayeden dolayı bu pek önemsenmez. Dikkatler hikayeye odaklanır. Viral içeriklerin çoğu gönüllü paylaşımlarla ortaya çıkar.

Birçok pazarlama ve internet üzerinden satış yapan kurumların viral olmak istedikleri bilinir. Bunun nedeni yapılan içeriklerine veya bir olayın kontrolden çıkmış bir şekilde paylaşılarak daha çok kullanıcıya ulaşılmasıdır. Bu sayede reklam ve tanıtım yapılmasına da olanak tanınır. Viral olmak için bazen istemsiz durumlar ile de karşılaşan firmalar vardır. Bu firmalar farkında olmadan kendileri ile alakalı bir video veya içeriğin viral olmasına neden olabilirler. Kontrolsüz olması bazen olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olurken bir pazarlama stratejisi olarak kullanmak kurumlar için son derece önemli bir kazançtır.

Kısaca viral ne demek veya viral nedir dendiğinde sağlık alanıyla mı yoksa internet alanıyla mı alakalı önce onu ayırt etmemiz gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2019, 18:38
müşteri hizmetleri