Windows 10 gece ışığı nedir nasıl kullanılır?

Microsoft' un Windows 10' la getirdiği önemli yenilikler gözden kaçmıyor. Bu haberimizde gece ışığı ne demek nasıl kullanılır faydaları nedir ve nasıl açılır kısaca değinmek istedik.

Windows 10 gece ışığı nedir nasıl kullanılır?

Microsoft şirketinin tablet, telefon ve bilgisayar gibi cihazlar için kullandığı Windows işletim sisteminin son versiyonu olarak Windows 10 kullanmaktadır. Windows 10 için yeni güncellemeler olup sistem üzerinden yayınlanmakta ve bildirim olarak kullanıcıya bildirilmektedir.

Windows 10 gece ışığı nedir?

Ekranda gece sizi uyanık tutmak için mavi ışıklar yayar. Gece ışığı modu size daha rahat uyumanız için sıcak renkler sunar.

Windows 10 gece ışığının faydaları

Windows 10 en son sürümü ile gelen yeni özellikle gece boyu geç saatlere kadar bilgisayar kullanan insanlar için sağlık açısından oldukça önemli bir teknolojiyi kullanıcıların kullanımına açtı. Bilgisayar ekranına fazla bakmak gözleri sadece yoracaktır, göz bozulmalarına neden olmaz. Gece ışığı uygulaması etkinleştirildikten sonra mavi ışık azaltılarak ekran için gerekli olan Gama'yı daha rahat hale getirir. Arka plandaki ışık soluklaştırılarak renkler daha canlı olarak gösterilir. Gözlerin daha az yorulması için mavi ışık bu şekilde azaltılmaktadır. Uyku bozukluğuna belirli bir oranda mavi ışığa maruz kalmak sebep olmaktadır.

Windows 10 gece ışığı nasıl kullanılır?

Mavi ışık azaltma bilinen adıyla gece etkinliğini açmanın ve kapatmanın iki yöntemi vardır. Bildirim ekranı açılarak genişlet seçeneği seçilir. Ardından uygulamalar arasında olan seçeneklerden gece etkinliği aktif edilebilir. Aynı yöntem üzerinden gerekli olan işlemler yapılarak etkin olan uygulama devre dışı bırakılabilir. 2. yöntem olarak Windows ayarlar kısmına girilerek, sistem ayarları bölümünden gece ışığı etkinliği seçeneği ile aktif edilebilir veya açık olan etkinlik kapatabilir. Zaman ayarlaması ile ekranın gece moduna geçmesi sağlanabilir.

Windows 10 gece ışığı nasıl açılır ve Windows 10 gece ışığı nasıl kapatılır?

Bilgisayarınızdan "Ayarlar" bölümüne giriniz. Bu bölüme çark simgesi bularak girebilirsiniz. Bulamazsanız arama çubuğuna sistem yazarak aratınız. Ayarlara girdiniz ise buradan "Sistem" yazana tıklayın. Monitör başlığı altında "Gece ışığı" seçeneğini açıp veya kapatabilirsiniz. İstersenizde gece ışığı ayarlarına girerek kendinize göre ayarlayabilir ve gece ışığını zamanlayabilirsiniz.

Windows 10 gece ışığı nedir nasıl kullanılır?Windows 10 gece ışığı nasıl açılırWindows 10 gece ışığı nasıl kapatılır

gece ışığını zamanlama

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 13:47
YORUM EKLE
YORUMLAR