Wipe Data Factory Reset ne demek nedir?

Xiaomi, Samsung veya Huawei telefonda karşılaştığımız Wipe data/factory reset ne demek ya da Android factory reset nedir ve nasıl yapılır tüm detaylar konu içerisinde.

Wipe Data Factory Reset ne demek nedir?
müşteri hizmetleri

Telefonları sıfırlarken veya özel ROM yüklerken karşımıza çıkan wipe data ve factory reset nedir? Android telefon kullanıcısı olan birçok kişi en az bir kere bunlarla karşılaşmıştır. Peki, bunlar ne işe yarar nerede kullanılır?

Uzun zaman telefon kullananların bir ya da birden çok karşılaştığı Android telefonda factory reset seçeneğini ne işe yarar kısa bir bilgilendirmemiz olacak. Bu seçenek bazen kullanıcı için bulunmaz bir niğmet olabiliyor. Desen kilidi unutulduğunda ilk akla gelen seçeneklerden biri. İkinci ise yazılımsal sorunlardan dolayı cihazda oluşan sorunlar. Yapılan işlemede verilen ad ise "hard reset" denmekte.

Factory reset nasıl kullanılır

Sık kullanım alanı olarak ekran kilidinde kullanılıyor. Sonraki tercih alanı cihazda çıkan yazılımsal hatalarda kullanılması. Bu yöntemle çoğunlukla bilinen çok sayıda sorunun çözüldüğü bilinmekte. Sık sık karşılaşılan cihaz donma sorunları, gelen aramayı karşılaşamama, knediliğinden atılan reset, virüs bulaşmasında, telefon açılmıyor durumlarında ve yavaşlama durulumlarında sık sık tercih edilir.

Factory reset nasıl yapılır?

 • Cihazda yeteli bir şarj seviyesinin olması gerekiyor
 • Telefon kapatılacak
 • Ses açma tuşuna basınız sonra varsa menü tuşuna ve son tuş cihazın açma tuşu 5-6 saniye kadar bu tuşlara aynı anda basılı tutun
 • Android logosunun ekrana geldiğini gördüğünüzde isterseniz tuşlardan elinizi çekebilirsiniz
 • Yazılar geldi ise "Wipe data/factory reset" seçeneğine ses tuşları yardımıyla gelip onaylayın
 • Onay için "Yes" yazısı geldi ise onaylayarak 2-3 saniye bekleyin
 • Tekrar başa döndü ise "Reboot system now" yazısına gelip onaylatın
 • Cihazın yeniden başladığını gördüğünüzde 15-20 saniye kadar beklemeniz gerekecek

Wipe Data Factory Reset ne demek nedir?Factory reset nasıl kullanılırWipe data ve factory reset nedir

Bazı telefonlarda menü tuşu fiziksel olmadığından ses ve güç tuşlarıyla işlem yapılamakta. Az sayıda modelde ise ses kısma ve güç tuşları kullanılmakta.

 • Örnek Samsung factory reset atma Galaxy modellerinde çoğunlukla aynı. Ama yeni ve eski modellerde farklılık göstermekte.
 • Bir diğer marka Huawei factory reset işlemi ise ses yükseltme ve cihaz açma tuşlarıyla yapılmakta.
 • Xiaomi factory reset yine bu telefonda da ses açma ile güç tuşları kullanılıyor. Ama bazen işe yaramayabiliyor. Bunun için fastboot üzerinden ROM atılması gerekebilir.

Wipe data ve factory reset nedir nerede kullanılır?

Sık kullanım yeri olarak ekran desen kilidlerinde karşımıza çıkmakta. Unutulan model kilitlerinde en pratik yöntem olarak tercih edilmekte.

Wipe data, çoğunlukla android cihazı sıfırlarken veya özel bir işletim sistemi kurarken kullanılır. Anlamı ise uygulama ve telefonun genel verilerini siler. Bu işlemin sonucunda cihazın ayarları sıfırlanır ancak sistem sıfırlanmaz. Bu butona çoğunlukla TWRP uygulamasında rastlanır.

Factory reset ise, wipe data işlemi uygulandıktan sonra kullanılır. Bu işlemin anlamı telefonu fabrika ayarlarına döndürüp tüm uygulama ve sistem verilerini siler. Bu işlemin sonucunda sistemdeki mevcut Android'de silinecektir. Bu işlemim sonucunda sistemin kullanılması için yeni veya mevcut Android sistemi yüklenmelidir.

Bu iki işlem çoğunlukla Android sürüm yükseltme ve düşürme veya özel işletim sistemi olan ROM yüklerken karşımıza çıkabiliyor. Ayrıca bu ayarları bilmeyen bir kişinin yapması sonucunda cihaz kullanılmaz hale gelebilir.

müşteri hizmetleri