Nexus 4, Android Dünyasına Yeni bir Soluk Getirecek

Nexus 4, Android Dünyasına Yeni bir Soluk Getirecek
müşteri hizmetleri

29 Ekim Pazartesi Nexus 4’ü resmi blog sayfası üzerinden açıklayan Google, LG bünyesinde oluşturulan Nexus ile ilgili tüm detayları sundu. Kısaca bahsetmek gerekirse 4.7inç boyutunda WXGA (1280 x 768 piksel) çözünürlük sunan True HD IPS+ ekrana sahip telefon Corning Gorilla Glass 2 ile çizilme ve darbelere karşı dayanıklı bir yapı sunuyor. İnç başına 320ppi değer sunan Nexus 4 son sürüm Android 4.2 Jelly Bean ile çalışmakta.

Qualcomm çözümü 1.5GHz saat hızında çalışan dört çekirdekli S4 Pro, Adreno 320 ve 2GB RAM ile bünyesinde oldukça güçlü bir işlemci barındıran Nexus 4’ün kablosuz şarj özelliği, yüksek çözünürlük sunan 8mp kamera, NFC,  Bluetooth 4.0, 1.3MP ön kamera, Wi-Fi a/b/g/n ve HSPA+ detaylara sahip olduğunu görüyoruz.

9.1mm kalınlığa ve 139 gram ağırlığa sahip telefon yekpare bir tasarım sunarken 2100mAh gücünde bir pile sahip. 8/16GB depolama birimi sunan Nexus 4’ün arka bölümü desenli cam yapıdan oluşmakta. Tasarım anlamında Galaxy Nexus, donanım noktasında ise Optimus G temeline dayanan telefon 13 Kasım’dan itibaren Play Store üzerinden satışlara başlayacak.

Her yıl gelenekselleşen yeni Nexus telefonların son üyesi Nexus 4 için bahsedebileceğimiz en önemli eksiklik microSD kart desteğinin sunulmamasıdır. Tabi bu durum kullanım durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Kimi kullanıcılar eksikliğini yaşayabilir kimi ise sunulan depolamanın yeterli olduğunu belirtebilir.

Nexus 4 yılın son döneminde kuşkusuz kamuoyunda ne çok merak edilen cihazların başında geliyordu. Sandy Kasırgası Android etkinliğini iptal ettirse de Google meraklı kullanıcıları daha fazla bekletmek istemedi ve telefonu resmen sundu. Nexus 4’ün ön plana çıkan detaylarından bahsetmek gerekirse cihaz bünyesinde barındırdığı ve son dönemde üst seviye akıllı telefonlarda görmeye alıştığımız dört çekirdekli Krait yapı sunan dört çekirdekli Qualcomm işlemci birimini kullanmakta. Akıllı telefonlarda kullanılan en güçlü işlemci olarak ifade edilen bu çipset 28nm fabrikasyon süreciyle üretildiği için düşük enerji ile yüksek performans sunmakta.

Teknik detaylar noktasında sunduğu özelliklerle üst seviye akıllı telefonlar arasında yer alan cihaz için oldukça uygun bir fiyat ön görülmüş. 8GB için 299$, 16GB için ise 349$ fiyat belirlendi. Belirtilen fiyatları kaba bir hesapla ülkemiz para birimine çevirdiğimizde 8GB=538 Türk lirası, 16GB ise 628 Türk lirası olarak ifade ediliyor. Tabi bu fiyatlarla ülkemizde satıldığını düşünürsek Nexus 4’ün sadece ülkemizde milyonlarca satış gerçekleştireceğini söyleyebiliriz. Ancak ülkemizde uygulanan vergi sistemi buna müsaade etmeyecektir. 13 Kasım’da satışa sunulacak ülkeler arasında Türkiye yok ancak yıl bitmeden telefonun ülkemiz kullanıcılara sunulacağını düşünüyoruz.

Telefon için serinin önceki modellerine nazaran daha fazla satış gerçekleştireceğini söyleyebiliriz. Özellikle diğer Android üreticilerinin bu telefon karşısında nasıl tavır takınacağı da merak konusu. Ancak telefonun önemli bir rekabet ortamı oluşturacağı kesin. Bu noktada xperiablog.com sitesi Amazon üzerinden Xperia T ile Nexus 4’ün fiyat karşılaştırmasını yapmış. Daha güçlü bir işlemciye sahip bunun yanında etkileyici True HD IPS+ ekranı, 8mp yüksek çözünürlük sunan kamerası, yeni nesil bataryası, uzun süreli yazılım desteği ve sunduğu diğer detaylarla Nexus 4’ün 150£(450 lira civarı) daha ucuz olduğunu belirtiyor. Site uygun fiyatlı telefonun özellikle Sony cephesinde nasıl karşılanacağını belirtirken bizce sadece Sony cephesinde değil akıllı telefon pazarında nasıl karşılanması gerektiği sorgulanmalı.