Nexus 4 ve Nexus 10’un Android L Güncellemesi Üzerine

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android L’nin geliştirici önizleme sürümü Nexus 5 ve 2013 model Nexus 7 için yayınlandı. Önizleme sürümünün 2012 yılında tanıtılan Nexus 4 ve Nexus 10 kapsamaması ise açıkçası kullanıcılarda şaşkınlık yarattı. Akla ilk gelen ise her iki Nexus cihazın Android L güncellemesini resmi olarak almayacağı oldu.

Andronova

Google bildiğiniz üzere Galaxy Nexus için Android 4.4 KitKat güncellemesini yayınlamadı. Mobil dünyasında 24. ayını dolduran (o dönem) Galaxy Nexus’un resmi güncelleme desteğinin kesildiği bizzat Google tarafından açıklandı. Arama motoru devi Galaxy Nexus’a ilişkin resmi siteden bir açıklama yapmış ve Android cihazların 18 ay güncelleme sürecine vurgu yaptı.

Dilerseniz 18 aylık sürece kısaca bir değinelim; yaklaşık 3 yıl önce Google’ın Android üreticileriyle oturup aldığı bir karar. Kimi üreticiler kafasına göre Android cihazlar için resmi güncelleme desteğini kesince Google, birçok üreticinin altına imza attığı bir karar aldı ve herhangi bir Android cihaz için 18 aylık güncelleme destek sözü aldı.

Peki 18 ay güncelleme destek sözüne uyuluyor mu? Elbette hayır. Yakın zamanda bir örnek vermek gerekirse HTC’nin One S akıllı telefonu ekosistemdeki 18 ayını doldurmadan resmi güncelleme desteğinin dışında bırakıldı. Bunun yanında giriş ve orta düzey birçok telefon sessiz sedasız güncelleme desteği dışında bırakılıyor. Ayrıca Android cihazınız her ne kadar güncel olsa da, eskimeye yüz tutmuş bir işlemciyle tanıtıldığında güncelleme şoku yaşayabilirsiniz. İşlemciyi üreten firma işlemci sürücülerini güncellemeyeceğini açıkladığında cihazınız bir aylık dahi olsa bir daha resmi güncelleme almanız olanaksız hale geliyor. Telefon üreticileri kendi imkanlarıyla işlemci sürücülerini güncellemeye yanaşmıyor, zira hem zahmetli hem de neticede stabil bir yazılım oluşturamama durumu var.

Galaxy Nexus’te de işlemci tarafındaki sürücülerin artık yenilenmemesi de güncellemenin önündeki engellerden biriydi. Galaxy Nexus’un işlemci birimini oluşturan Texas Instruments’ın OMAP platformunun donanım sürücülerini artık güncellememesi telefonun resmi olarak artık güncelleme almayacağı anlamına geldi.

Lafı fazla uzatmadan Nexus 4 ve Nexus 10 getirelim. Nexus 4’ün benim için özel bir telefon olduğunu belirtmek isterim, zira Samsung Wave ile başlayan akıllı telefon maceramda en uzun soluklu (15 ay) kullandığım telefon oldu. 2012’nin son çeyreğinde döneminde en güçlü telefonu olarak lanse edilen Optimus G’nin donanımını miras alan Nexus 4 resmi güncelleme desteğinin kesilmesiyle karşı karşıya görünüyor. Dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro platformundan güç alan akıllı telefonda donanım sürücüleri hala güncelleniyor. En azından Qualcomm cephesinden artık güncellenmeyeceği şeklinde bir açıklamayla karşılaşmadık.

Resmi güncelleme desteği sonlanması muhtemelen bir diğer cihaz ise Nexus 10. Ekim 2012’de Nexus 4 ile birlikte tanıtılan Nexus 10, Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemiyle mobil dünyasına merhaba dedi. 10-inç ekrana sahip tabletin işlemci birimini çift çekirdekli 1.7GHz’de çalışan Cortex-A15 tabanlı Exynos 5250 oluşturuyor. Yine aynı şekilde işlemcinin donanım sürücüleri bildiğimiz kadarıyla hala güncel, hem Samsung tarafından aksi yönde bir açıklama yok hem de tablet güncelleme almayı sürdürüyor.

Android L’nin resmi dağıtımı sonbaharda muhtemelen yeni bir Nexus telefon ya da tabletle başlayacak. Ekim ayını baz alırsak, Nexus 4 ve Nexus 10 platformda 24 aylık cihazlar olmuş olacak. Yani Galaxy Nexus ile aynı akıbeti paylaşmaları olası görünüyor. O döneme kadar donanım sürücüleri güncellenmeye devam etse de, Google’ın 18 aylık destek sözünü bir kez daha bizlere hatırlatıp Nexus 4 ve Nexus 10 için resmi güncelleme desteğini sonlandırdık açıklamasını yapabilir.

Dileriz yanılırız ve her iki cihazda Android L güncellemesiyle yollarına devam eder. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.