Nexus 4’e Custom Recovery ile Android 4.4 Nasıl Yüklenir?

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Google, Android 4.4‘ün dağıtımını Nexus 7 ve Nexus 10 için gerçekleştirirken, Nexus 4 ise fabrika imaj dosyaları yayınlanmasına rağmen hala resmi güncellemeye kavuşmuş değil. Fabrika imaj dosyalarının  yayınlanması ile kullanıcılar söz konusu dosya üzerine özel ROM çalışmalarını da başlattı. XDA Geliştiriciler forumu yine Nexus 4’ün yayınlanan orijinal yazılımını Custom Recovery‘den yüklenebilir hale getirdi.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu yazımızda Android 4.4’ün Custom Recovery’den nasıl yüklendiğini anlatmaya çalışacağız. Öncelik bu konularda yeterli bilgi ve birikimi sahip değilseniz yükleme öncesi bazı detayları iyi bilmeniz gerekecek ya da bu işe hiç bulaşmayıp resmi güncellemeyi beklemeniz gerekecek.

XDA Geliştiricileri resmi ROM’u yayınlamakla kalmadı root ve cihazlarda komutlarının çalıştırılmasını sağlayan BusyBox uygulamasını da dahil etti.

Yükleme Talimatı; 

Yükleme işlemine geçmeden önce Nexus 4 telefonunuzda Custom Recovery’nin yüklü olması gerektiğini hatırlatalım. Detay için ForumAndronova‘ya göz atabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

1- Nexus 4 KitKat 4.4 KRT16O stock (deodexed) ROM’un indirin.

2- İndirdiğiniz zip dosyasını telefona yükleyin.

3-Nexus 4 telefonunuzu kapatın ve Ses kısma+güç butonlarına bir süre basılı tutun, Fastboot moduna geçiş yapacaksınız. Burada ses tuşlarını kullanarak Recovery menüsüne geçiş yapın.

4- Daha sonra sırası ile “install zip > choose zip from / sdcard bölümüne geçiş yapın.

5- Bu bölümde indrimiş olduğunuz stok ROM’u seçin ve flaşlayın.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Not: Cihazınızda TWRP Recovery var olsa da benzer işlemlerini uygulayacaksınız. İlk açılış normalden daha uzun olacak.

Not: Nexus 5 kullanıcı arayüzüne sahip Nexus 4 ROM’unu buradan indirebilirsiniz. Yükleme talimatı yine aynı şekilde olacaktır.

Nexus 4 cihazına Android 4.4 yükleyen Hakan Kandilli adlı okuyucumuzun yükleme sonrası ilk izlenimlerini aynen aktarıyoruz 🙂

1. Ram Olayını çözmüşler gibi.
2.Daha akıcı
3.Hava durumu için ekstra widget yükleme zırvalığından kurtarmışlar.(Tek dokunuşla ulaşabiliyoruz. Google launcher yüklendiğinde)
4.Uygulamalardaki dağınıklığı gidermişler
5.ART gerçekten çok seri çalışıyor
6.Pil Kullanım süresi ram sorununu kısmen çözdüğü için uzamış gibi.
7.Simge boyutlarının büyümesi beklenen bir değişiklikti (google launcher yüklendiğinde)
8. Uygulamalarda yaptıkları yeniliklerle kullanım kolaylığı ve grafik kalitesi artmış durumda.

Yükleme sonrası bazı ekran görüntüleri;

kaynak: forum.xda-developers

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak