Nexus 5'e Android L nasıl yüklenir?

Google, Android L’nin ilk önizleme sürümünü Nexus 5 ve Nexus 7 için yayınladı. Fabrika imaj dosyalarını birçok geliştirici Nexus cihazlarına kurmaya başladı

Andronova

Android L kurulum sonrası ilk deneyimler ve ekran görüntüleri de internet ortamında yer almaya başladı. Henüz beta aşamasında olan Android L için Google’ın ilerleyen günlerde yeni önizleme sürümleri yayınlaması bekleniyor.

İşletim sisteminin yeni sürümü bu sayede daha kararlı bir yapıya bürünecektir. Sonbaharda ise hem Nexus hem de diğer Android üreticileri resmi dağıtımı başlatacak. Android L’yi yükleyen Grindx adlı okuyucumuzun ilk tespitlerine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Custom Recovery yüklü Nexus 5’e Android L’nin nasıl yüklendiğini anlatacağız.

Not: Yükleme işlemi öncesinde oluşabilecek hatalardan sorumlu olmadığımızı belirtmek isterim. Ayrıca yükleme işlemi öncesi mevcut ROM’unuzu yedek almanızı şiddetle tavsiye ederiz, zira Android L henüz beta aşamasında ve günlük kullanımda olası hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Nexus 5'e Android L nasıl yüklenir?

Android L yükleme talimatı;

1. Adım: BURADAN Nexus 5 için hazırlanan Android L önizleme sürümünü indirin. İndirdiğiniz dosyası telefon hafızasına atın.

2. Adım: Nexus 5 telefonunuzu kapatın. Telefonu “Ses kısma + ses yükseltme + güç (kilit)” tuşlarına ayna anda basarak açın. Android robotu karşınıza çıktığında tuşları bırakın. Telefon kısa bir süre sonra Recovery moduna geçecektir.

3.Adım: Yükleme işlemi öncesinde detaylı bir temizlik yapmamız gerekecek. Custom Recovery menüsünde sistem, data, Dalvik ve cache (önbellek) kısımlarında temizlik yapılacak.

4. Adım: TWRP kullanıyorsanız Install bölümüne giriş yapın ve burada indirdiğimiz “N5_L_PREV_LPV79.zip” isimli dosyayı buluyoruz. Daha sonra dosyayı tıklayıp flaşlıyoruz. CWM kullanıyorsak; Install Zip From Sdcard bölümüne giriş yapın yine bu bölümde “N5_L_PREV_LPV79.zip” adlı dosyayı seçip flaşlıyoruz.

5. Adım: Yükleme işlemi bittikten sonra cihazımızı Reboot’a tıklayarak yeniden başlatıyoruz.

6. Adım: Alt bölümde yer alan linklerden Android L için modifiye edilmiş kernel, root dosyası ve yeni radio dosyalarını isteğe bağlı yükleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olsa da telefon kararlılığı açısında tavsiye ediliyor.

İndireceğiniz dosyaların yükleme işlemi de yine Custom Recovery’den gerçekleştirilecek. Modifiye edilmiş kernel Root dosyası Yeni Radio

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.