Nexus 5 Gün Yüzüne Çıktı, İşte Detaylar!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android 4.4 KitKat için Google’ın bahçesinde düzenlenen heykel açılışında bir Google çalışanı tarafından kullanıldığı tespit edilen gizemli telefonun akıbeti kısa süre içerisinde netleşti. Belirir belirmez Nexus 5 olduğu yönünde güçlü iddialar ortaya atılan telefon, son günlerde ünlü sızıntı kaynağı Evleaks ve kablosuz iletişim noktasında onay veren Amerikan FCC kuruluşu telefona dair önemli detayları gün yüzüne çıkardı.

teknik destek

Mobil cihazların resmiyet kazanmaları öncesi Amerika’da FCC onayı almaları gerekmektedir ve bu onayın alınması esnasından geride mutlaka donanım ve tasarım tarafında sızıntılar bırakılır. Nitekim Nexus 5 için de aynı gelişmeler yaşandı.

Kısa süre önce beliren fotoğrafların aksine sızdırılan yeni görseller, Nexus 5’in tasarım özelliklerini net bir şekilde sunmaktadır. Telefon her açıdan poz verirken, tasarımın Nexus 4 ve LG G2’den esintiler sunduğunu iddia edebiliriz.

LG G2’de olduğu gibi fiziksel butonların arka bölüme konumlandırılması gibi bir durum söz konusu değil, ancak köşelerin genel anlamda yuvarlatılmış hatlara sahip olması ve ince bir çerçeveye yer verilmesi ilk bakışta LG G2’yi hatırlatmadı değil.

Google, Android 4.4 ile sanal buton kullanımını devam ettirecektir ve bu sebeple Nexus 5’te yer alması beklenen 4.96-inçlik Full HD IPS ekranın bir bölümü bu tuşlar tarafından işgal edilecektir. Arka bölümde ise dikkat çeken ilk detay Nexus 4’e göre büyüyen kamera lensi oldu. 13MP çözünürlüklü bir kameranın yer aldığı bildirilen telefonun yine de LG G2 kadar iddialı bir kameraya sahip olması beklenmiyor (Bütçe dostu fiyatı dikkate alındığında).

Telefonun sağ ve sol bölümlerinde güç/ses butonları yer alırken, çıkarılamayan bir yapı sergileyen bataryanın ise 2.300mAh kapasiteye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Qualcomm cephesinden dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemcisinden güç alması beklenen telefonda ayrıca 2GB RAM yer alacak. Android 4.4 KitKat işletim sisteminin ilk defa yer alacağı telefona dair gelişmeler yaşandıkça aktarmaya devam edeceğiz.

ilgili>> androidandme

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir