Nexus 5’e Sense 6.0 Yüklendi

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Açık kaynak kodlu işletim sistemi Android, stok halde sadece Nexus cihazlarda yer alır. Diğer Android üreticilerinin kendi cihazlarında yer verdiği arayüzlerle karşılaştırıldığında gösterişten uzak olan saf Android, hafif ve bir o kadar hızlı bir kullanım deneyimi sunmaktadır.

Android meraklıları genel olarak Nexus cihazlar kullanır ve telefonlarında sadece Google‘ın sunduklarıyla yetinmez. Halihazırda birçok forum sitesinde Nexus cihazlar için hazırlanan ve stok Android’e nazaran daha gelişmiş ve bol özelleştirme seçeneği sunan ROM’lar mevcut. Dönem dönem bu cihazlara farklı bir üretici tarafından hazırlanan arayüzlerin de (Sense, TouchWiz, Xperia LG UI) uyarlandığı olmuştur. Nexus 4 cihazımda Xperia arayüzünü uzun süre kullandığımı hatırlıyorum.

Nexus 5 için piyasaya sunulduğu andan itibaren popüler birçok geliştirici telefon için kendi yazılımlarını oluşturmaya başladı. XDA Geliştiriciler Forum’unda Nexus 5 için hazırlanan bir ROM’da Sense 6.0 kullanıcı arayüzüne yer veriyor.

İlk olarak HTC One M8’de yer alan bu arayüzü Nexus 5’e uyarlamayı başaran geliştirici henüz Alpha seviyesinde olan ROM’la iyi bir iş çıkarmış görünüyor. ROM henüz Alpha seviyesinde olmasına rağmen dokunmatik, SIM kart algılama, sesli arama, mesaj gönderme, Wi-Fi, depolama, titreşim, Bluetooth ve bazı sensörler çalışır vaziyette. Günlük kullanımda yine bir dizi hataların ortaya çıkması normal karşılanabilir. Ses, NFC, GPS, kamera ve Wi-Fi hotspot ise henüz çalışır vaziyette değil.

Nexus 5 kullanıyor ve cihazınızda Sense 6.0 deneyimi yaşamak istiyorsanız Alpha seviyesinde olan ROM’u BURADAN indirebilirsiniz. Yükleme öncesi cihazınızda özel bir kurtarma modunun (CWM, TWRP) yer alması gerekiyor. Buradan ROM’un forum.xda-developers konusuna göz atabilirsiniz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir