Nexus Cihazlar İçin Android 6.0 Marshmallow Yükleme Talimatı

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Google’ın dün bir çok Nexus modeli için Android 6.0 Marshmallow fabrika imajlarını yayınlamasıyla birlikte, milyonlarca Nexus kullanıcısını güncelleme için heyecanlı bekleyiş sardı.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bu konuda sizlerle paylaştığımız, Android 6.0 OTA güncellemesini beklemek istemeyen kullanıcılar için fabrika imajlarının yer aldığı “Android 6.0 Marshmallow Fabrika İmajları Yayınlandı” başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi, Nexus sahibi olan ve fabrika imajı kurulumunu bilmeyen okurlarımız için, bu yazımızda Nexus cihazlar için fabrika imajı yükleme talimatlarını anlatacağız.

nexus-guncelleme

Nexus Cihazlar İçin Android 6.0 Marshmallow Fabrika İmajı Yükleme Talimatı

Adım 1, Gerekli Dosyalar:

1. Fabrika İmajı: Öncelikle aşağıdaki listeden kendi cihazınıza uygun fabrika imaj dosyasını bilgisayarınıza indirin.

  • Nexus 5 için Android 6.0.0 (MRA58K): İndir
  • Nexus 6 için Android 6.0.0 (MRA58K): İndir
  • Nexus 7 (2013) için Android 6.0.0 (MRA58K): İndir (Wi-Fi) İndir (Mobile)
  • Nexus 9 için Android 6.0.0 (MRA58K): İndir (LTE) İndir (Wi-Fi)
  • Nexus Player için Android 6.0.0 (MRA58K): İndir

Google’ın Nexus cihazları için güncel fabrika imajları sayfasına ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

2. Android SDK Tools: Eğer bilgisayarınızda Android SDK kurulu değilse, ADB ve Fastbook komutlarını çalıştırabilmek için SDK Tools’u kurmanız gerekiyor. (C: veya D: gibi ana dizine kurmanız tavsiye edilir)

SDK Tools (Windows için): installer_r24.3.4-windows.exe veya android-sdk_r24.3.4-windows.zip

Not: Kurulum için bilgisayarınızda Java SE Development Kit (JDK) yüklü olması gerekmektedir. Değilse yükleme için oracle.com

Diğer platformlar ve indirme seçenekleri için Google’ın SDK Tools indirme sayfasına developer.android.com/sdk/index.html#Other ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

3. 7zip: İndirdiğimiz fabrika imaj dosyasının uzantısının .tgz olduğunu fark etmişsinizdir. Bu dosya formatını açabilmek için 7zip uygulamasını ücretsiz olarak indirin.

Adım 2, Kurulum Öncesi:

1. SDK Tools’un kurulu olduğu platform-tools klasörünü bulun. Bizim durumumuzda adres C:android-sdk-windowstools

2. Windows’ta Başlat çubuğundaki arama bölümüne cmd yazarak komut yöneticisini çalıştırın.

3. Komut satırına birinci aşamada bulduğumuz SDK platform-tools klasörünün adresini başına cd komutunu ekleyerek yazın ve Enter‘a basın.

cd C:android-sdk-windowstools

4. İndirdiğimiz fabrika imajı dosyasının içindeki dosyaları sağ tıklayarak 7zip ile masaüstünde bir klasöre çıkarın ve o klasörü de yine birinci aşamada bulduğumuz SDK tools klasörüne kopyalayın.

5. Nexus cihazınızın Bootloader kilidini açın (OEM Unlock): Öncelikle cihazınızdan Geliştirici Seçeneklerini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bu konuda “Android Telefonunuzdaki Geliştirici Seçenekleri Hakkındaki Detaylı Bilgiler” başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Geliştirici Seçeneklerinden OEM Kilit Açma seçeneğini ve USB Hata Ayıklaması bölümünü aktif olarak işaretlemeyin.

Adım 3, Kurulum Aşaması:

1. Cihazınızı USB kablosuyla bilgisayara bağlayın ve Windows’un cihazınızı tanımasını bekleyin. (Tanıdığında bip sesi duyacaksınız)

2. İkinci bölümün üçüncü aşamasında açtığımız ve SDK tools klasörüne ayarladığımız komut yöneticisinde aşağıdaki komutu yazıp çalıştırın:

adb reboot bootloader

Not: Bu işlemi komut sistemini kullanmadan, cihazınızın Ses açma + Ses kısma ve Güç düğmesine basılı tutarak ta yapabilirsiniz. Bu aşamada cihazını fastboot modunda açılmış olacak.

3. Cihazınız şimdi fastboot modundayken, OEM kilidini açmak için komut yöneticisinden şimdi de aşağıdaki komutu çalıştırın:

fastboot oem unlock

4. Yükleme işleminin son aşaması olan, Android 6.0 fabrika imajını yüklemek için komut sisteminde aşağıdaki komutu çalıştırın:

flash-all

Not: Bu işlem 5 ile 15 dakika arasında sürebilmektedir, panik yapmayın ve sabırla kurulumu bekleyin.

android-6-0-marhmallow-acilis-ekrani

OEM Kilidini Kapatma

Zorunlu olmamakla birlikte, dilerseniz cihazınızın OEM kilidini tekrar kapatabilirsiniz. Bunun için cihazınızı yeniden fastbook modunda açarak komut sisteminde (sdk tools klasöründe olduğundan emin olun) aşağıdaki komutu çalıştırın:

fastboot oem lock

Tebrikler, artık Android 6.0 Marshmallow sürümünün tadını çıkabilir ve Nexus‘unuzla iftihar edebilirsiniz.

ETİKET:
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir