Nokia Akıllı Telefon Üretmeyecek

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Bir zamanların cep telefonu devi Nokia, akıllı telefon üretme konusunu tamamen sonlandırdığını açıkladı. CEO Rajeev Suri, yatırımcıları bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, “tüketici elektroniğine doğrudan ürün üretmeyi planlamıyoruz” dedi.

Andronova

Cep telefonu konusunda zamanında dünya devi olan, bir çok yeniliği tüketici ile tanıştıran, pazarın %90’a hükmetmiş bir firmanın “Nokia” markası altında telefon üretmekten vazgeçmesi üzücü. Bir çokları için bu çöküş, firmanın Windows Phone ile anlaşması ile başladı. Android yükselişte iken, Google ile anlaşma yoluna gitmeyen Nokia, daha sonra Android’li telefonlar üretse de gerilemesini durduramadı. Nokia Lumia serisi ile çıkış yakalayıp pazar payını yükseltse de, sonunda Microsoft’a satılmaktan kurtulamadı. Mobil cihazlar bölümünü Microsoft‘a satan firma, 2016 yılına kadar Nokia ismini kullanarak telefon çıkartamayacak. Firmanın CEO’sunun da yaptığı açıklamada, kendileri yeni bir telefon üreterek pazara sunmayı düşünmüyorlar. Peki bundan sonra ne olacak?

Nokia, öncelikli olarak yenilikçi teknolojiler geliştirerek sahip olduğu patentleri arttırmayı planlıyor. Daha sonra diğer firmalara patent lisanslama sayesinde gelir elde etmeyi düşünen firma, kendi üretimi olmasa da “isim hakkını” pazarlayarak telefon pazarına da dönebilir. Çinli TCL firmasının, Fransız Alcatel ile anlaşarak, o isim altında telefon satması gibi, Nokia’da Çinli üreticilere isim hakkını satabilir. Marka değeri eski günlerdeki gibi olmasa da hala güçlü olan firma, bu sayede akıllı telefon pazarında yeniden yer edinebilir. Tabi yılların devinin bu hallere düşmesini görmek üzücü. Nokia’nın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.