Nokia - Android ve Bir Devin Yıkılışı!

facebook müşteri hizmetleri

Finlandiyalı cep telefon üreticisi Nokia 'nın kötü gidişi ile ilgili haberler son günlerde arttı. Akıllı telefon pazarında bir türlü istediği sonuçları elde edemeyen Nokia diğer rakipleri Samsung, Apple ve HTC karşısında kan kaybetmeye devam ediyor. P

Nokia - Android ve Bir Devin Yıkılışı!

banner192

Finlandiyalı cep telefon üreticisi Nokia 'nın kötü gidişi ile ilgili haberler son günlerde arttı. Akıllı telefon pazarında bir türlü istediği sonuçları elde edemeyen Nokia diğer rakipleri Samsung, Apple ve HTC karşısında kan kaybetmeye devam ediyor.

Peki bir zamanların en büyük üretici, yıllarca rekor kar oranları açıklayan, tüm dünyada sağlam bir marka oluşturmayı başaran, her geçen gün fabrika sayılarını arttıran, ürettiği telefonları sırf Nokia markası diye satmayı başaran bu dev şirket nasıl oldu da bu hallere geldi? Bu sorunun cevabını aslında bizlere en iyi Samsung veriyor.

Samsung bildiğiniz gibi ülkemizdeki pazara Nokia’dan sonra girdi ve yıllarca istediği başarıyı bir türlü yakalayamadı. Standart işletim sistemli telefonlarda bile sürekli Nokia’nın gerisinde kaldı. Yıllarca Çin malı telefon muamelesi yapılan (kuşkusuz bunda Güney Kore menşeli olmasından kaynaklandığını biliyoruz.)  Samsung bir işletim sisteminin yükselişiyle kendi yıldızını da parlattı. Şuan için ürettiği mobil telefonlarda ekran panelinden tutunda kendi çipsetine kadar her şeyini üretebilecek konumda.

Dünyanın en değerli markalarında olan Google mobil telefon pazarına cihaz üreterek değil de işletim sistemi geliştirerek merhaba dedi. Ürettiği bu işletim sistemine ‘Android’ adını veren Google, şuan akıllı telefon pazarında en çok kullanılan işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın en değerli markaları olan Samsung, Sony(eskiden Sony Ericsson), HTC, LG ve şimdide Huawei, Android'i kullanarak yıldızlarını parlatmaya devam ediyor. Kuşkusuz bunların içinde Samsung pazarın büyük bölümünü (özellikle Galaxy serisiyle) ele geçirmiş durumda.

Akıllı telefonlarında Symbian işletim sistemini kullanan Nokia başlarda istediği başarıyı yakalamış görünüyordu. Fakat Android ve iOS’un inanılmaz gelişimi Nokia’yı bu pazarda hızlı bir şekilde eritmeye başladı. Peki bu kadar marka Android’e geçerken Nokia’dan neden böyle bir hamle gelmedi? Android'in, Nokia ile çalışmak istediğini bizzat resmi ağızlardan duyduk, fakat olumlu sonuç alamadılar. Sağlam ve dayanıklı ürettiği telefonların yanına neden böyle gelişmeye açık ve sürekli kendini yenileyen Android’i koymadı?   Kuşkusuz bunda Nokia tepe yöneticilerinin izlemiş olduğu politikanın yanlışlığı büyük rol oynuyor.

Nokia hisselerinin yaklaşık yarısını elinde bulundurduğu Symbian’dan bir türlü vazgeçmedi. Kendi telefonlarında bunu kullanırken aynı zamanda Symbian’nında pazar payını genişletmek istedi. Böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş olacaktı. Ancak işler hiç de istedikleri gibi gitmedi. Symbian, Android’in yükselişi karşısında ayakta durumadı ve Symbian’nın diğer hissedarı olan Sony de tercihini Android’den yana kullandı. Nokia patronları da bu başarısızlığın altında yöneticilerini suçladı ve tepe yönetimini tamamen değiştirdi.

Tepe yönetiminde şuan bulunan CEO’su Stephen Elop, eski bir Microsoft yöneticisi. Hal böyle olunca Nokia ile Windows Phone arasında sıcak ilişkiler kuruldu. Bu ilişkiler daha ileriye gitti ve Nokia, Microsoft ile ortak çalışacağını duyurdu. Uzmanlar başta bu ortaklığa bir anlam veremese de (çoğu analist Android hamlesi bekliyordu) Windows Phone işletim sistemleri telefonlar pazardaki yerini almaya başladı. Ancak görüyoruz ki Nokia'nın bu hamlesi de kötü gidişi durduramıyor.

Şimdilerde Nokia sahip olduğu lüks telefon üreticisi Vertu’yu satacağı dedikoduları kulaktan kulağa dolaşmaya başladı hatta anlaşmanın sağlandığı bile belirtiliyor. Kötü gidişe dur diyemeyen Nokia son dönemlerde sürekli zarar açıklamakta. Binlerce çalışanın işten çıkarmakta. Hatta Avrupa’daki fabrikalarını kapatıp, iş gücünün daha ucuz olduğu Asya ülkelerinde fabrikalar açtığını biliyoruz ve yavaş yavaş bir dünya devinin yok oluşuna şahit oluyoruz.

banner213
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Özgür Ünal - 5 yıl önce
Çok güzel bir yazı olmuş bence Bilal Bey'in yazılarını aratmıyor :)
Misafir Avatar
dokan - 5 yıl önce
Düzeltme:

"şuan" değil "şu an" olacak.
Misafir Avatar
mustafa - 5 yıl önce
teşekkürler Özgür :)
Avatar
dolby - 5 yıl önce
birde şu açıdan bakmalı eskiden ne kadar nokia telefon algıysam hepsi teknik servise bir kaçkere gitti garantisi bitincede çöp oldu ama ne zaman samsung aldıysam bir tornavida bile vurulmadı samsung aldığımda garantiyi artık umursamıyorum halan durur evde samsung u900 u600 d880 i9000 hepside sapa sağlam çekmecelerde duruyor şimdide i9300 kullanıyorum bu arada aralarda aldığımız nokia larda catıdaki hurda kolilerinde duruyor tek işe yarar şeyler imei ler
Misafir Avatar
milamur - 5 yıl önce
Donanım gerçekten düşük ama adamın telefonları tartışılmaz sağlam. Ne zaman aldığımı hatırlamıyorum ama 6630 hala taş gibi kullanıyorum. Samsung modelleri de kullandım ama düşmeye gelmiyor özellikle dokunmatikleri. En son 2 ay önceydi Galaxy Y almıştım, 30 cm den yere düştü, dokunmatik panel sağlam içindeki LCD gitti. Öyle bekliyor şimdi, garanti karşılamaz zaten. Ama şuan yine Samsung alırım çünkü hem android hemde donanımı hep yüksek tutuyor fiyata göre.
(Burası genel:)Ayrıca symbianı sadece nokia değil, hemen hemen bütün firmalar kullanmıştı. Yani eskinin androidi.
Avatar
nevzat - 5 yıl önce
aslında nokia bir sürpriz yapıp android 4.1 jelibonla gelse tekrar dirilişe geçebilir
Avatar
tayfun - 5 yıl önce
Yanlış.

Nokia Android e geçse yine aynı şekilde batardı. Yıllarca gördük ki nokia çok düşük donanımlı ürünlerle daha az özellikle sadece telefonları daha akıllı (symbian) diye satabiliyordu.
Yani Nokia donanımı hep düşük tuttu. Android telefonlarının ise işletim sistemi zaten aynı , fark donanım ile ortaya çıkıyor. Nokia 1500 TL ye tek çekirdekli telefon satarken Samsung 1600-1700 TL lere 4 çekirdekli (s3 gibi) satarken nokia nasıl satış yapacaktı ? Marka bağımlıları nereye kadar kurtarır nikia yı ? Tekrar söylüyorum Android de her zaman Donanımda iyi olan kazanıyor ki en güçlü donanımı hep samsung üretiyor. HTC ninde Zarar etmesi bu yüzden. Sony ve HTC eski işlemcileri kullanmaya devam etsin. Bakınız.
http://www.andronova.net/2012/06/16/samsung-ve-apple-akilli-telefon-piyasasinin-ine-piyasadaki-karin-ina-sahip/
Misafir Avatar
Atakan - 5 yıl önce
Ne windows phone da nede symbianda çift çekirdek şuan hiç lazım değil biliyormusun :D windows phone 8 de laZım olucak windows 8 çekirdeğine yazıldığından ama 7-7.5-7.8 de cidden lazım değil uçuyor alet kastıramıyorsun ne yaparsan yap lumia 900 ümde 1400mhz işlemci 512 ram var one x le karşılaştırdım internet sitelerini yüklemedede Yada ortak uygulamaları açmada hep daha hızlı oldu şarj aletimi kaybettim 4 gün oldu hep batery saver modunda kullandım şuan %17 gösteriyor galaxy s3 e dokunmadan bıraksanız 4günü görmez şarjı
Misafir Avatar
mustafa - 5 yıl önce
Nokia, Android'e geçse batarmıydı bilmiyorum (bence kötü günler geçirmezdi)ancak bundan daha iyi durumda olacağı kesindi. fiyat konusunda haklısınız, Nokia telefonları düşük donanımlı ve yüksek fiyatlıydı. Nokia marka bağımlılığına güvendi donanımı düşük tuttu. Şunu dikkate almak lazım Nokia Windows Phone'ye geçtikten sonra aklı başına biraz olsun geldi ve Lumia serisi ile donanımı yükseltti. Eğer Nokia kendini Android rekabetinin içine atsaydı bu donanım artışını çoktan yapar ve böyle kötü günler geçirmezdi.
Avatar
Özgür Kandöker - 5 yıl önce
Nokia hiç ilerleme gösteremedi olucağı buydu.
Avatar
Ferhat - 5 yıl önce
Nokia Android'i seçseydi şuan hala pazar lideri olabilirdi. Samsung kendini Android ile kurtardı aslında birçok marka Android ile kendini kurtardı. Android ile beraber kendilerini geliştirdiler ve tüm Dünya pazarında büyük paya sahip oldular. Nokia Android kullanmadığı sürece kendisini düzeltemez. İlk başta zaten geçmesi gerekti sonuça işletim sistemini çıkaran Google. Google'a güvenmezseniz işte olacağı bu.

Bundan sonra nasıl bir strateji izlerler bilemiyorum fakat Android'i artık kullanmaya başlasalar iyi olacak yoksa pazardan tamamen silinecekler.
Misafir Avatar
Atakan - 5 yıl önce
Hiç yazıyı okumadın sanırım. Samsung sadece üzerine markasını koymuyor. Ekranında çip setine kadar kendi üretiyor. Böyle büyük bir firmanın dünyanın en iyisi olması ve en çok telefon satması kaçınılmaz bir durum. Müşterisini anlayan ve ihtiyaca göre telefon çıkaran her bütçeden insana telefon satabilen çok fazlada firma yok açıkcası.
Avatar
ersoy - 5 yıl önce
yillqrca dandik teleronlarla kandirdilar bizi ne paralar odedik nokia sacmaligina
Avatar
ahmed - 5 yıl önce
finlandiyalı teknoloji devi lafı hep garip gelmişti zaten bana..ne bilim bu işler ya amerikalıların yada asyalıların işi gibi..aslında buradaki en önemli nokta donanım ihtiyaç olsun yada olmasın kullanıcı yüksek donanım bekliyor, windows ise yuksek donanıma ihtiyaç duymuyor.. uygulama ve oyun desteğide sınırlı olunca kimse 1200 lira bu telefona vermiyor..
Avatar
kubilayçiçek - 5 yıl önce
vay bee ben imkanı yok samsung almam nokia gibi kalitelisi var mı diyodum bi zamanlar. büyük bi talihsizlik bence nokianınki(çünkü yöneticileri iyi olmadı). zamanının bu büyük yenilmez firmasının düştüğü hallere bak. aslında androide geçse eminim çok daha iyi donanımlı telefonlar yapıp üzerinede nokia kalitesini ekleseler yine bi samsung bi htc kadar olamasada çok yükseklere çıkar. ama maalesef
Avatar
Ufuk YILDIZ - 5 yıl önce
Nokia naparsa yapsın batmaktan kurtulamaz hala en üst düzey telefonlarında 512 ram 800x480 ekran, tek çekirdek işlemci kullanıyor ve full hd video kaydına bile geçemedi.. bu saydıgım özelliklerde samsung, sony veya htc gibi markalarda telefonları 700-900 tl arası rakamlara alabilirken kimse gidipte nokiaya 1500 tl vermez..
Avatar
bil - 5 yıl önce
bence nokia nın hatası,aşırı model üretimine ayıracağı kaynaklarını kendi işletim sisteminin geliştirilmesine harcamalıydı,google android ile kısa zamanda bu başarıyı yakaladıysa nokia için daha kolay olabilirdi,fakat maalesef yerinde saydı.wertu ile zenginleri nasıl kazıklarım diye altın,gümüş kapladığı takozları satıp doymak bilmeyen para kazanma hırsının kurbanı oldu,şimdide wertuyu elinde çıkarma peşinde kim alırsa artık.. symbianın açık kaynak kodlarını bile erişime geç sundu tüketiciyi düşünmeyen,çağın ihtiyaçlarına ayak uyduramayan hiçbir kurum ayakda kalamaz. son olarak cep üreticileri hiç bir zaman tek bir işletim sistemine bağlı kalmamalı rekabet için alternatif modeller sunmalı isteyen windowslu isteyen androidli alabilmeli.
Misafir Avatar
mustafa - 5 yıl önce
Doğru bir analiz yapmışsınız.Teşekkürler.
Avatar
ali rıza - 5 yıl önce
"Yıllarca Çin malı telefon muamelesi yapılan (kuşkusuz bunda Güney Kore menşeli olmasından kaynaklandığını biliyoruz.) Samsung bir işletim sisteminin yükselişiyle kendi yıldızını da parlattı." Konuştuğumuz firma Samsung arkadaş... Elinde belgen var mı o yıllara ait..? Herhangi bir chart veya istatistiksel bir düzenek..? Yok.. İşkembe-i kübradan sallayıp Samsung gibi bir firmaya bok atmayın bilader...
Misafir Avatar
berkay - 5 yıl önce
belgeye ne gerek var, o zamanlar insan içine çıkman yeterli olurdu. o cümlenin neresi yalan, saçmalama lütfen
Misafir Avatar
mustafa - 5 yıl önce
Samsung bir zamanlar pazardaki öncü Amerikan ve Japon firmalarını taklit ederek ayakta kalmaya çalışıyordu.Bunu ben de biliyorum siz de biliyorsunuz. Son 4-5 yıla baktığımızda televziyon,telefon, tablet ve bilgisayar alanında büyük bir başarı göstererek taklit edilen firma haline geldi.
Misafir Avatar
mustafa - 5 yıl önce
Yazıyı biraz dikkatli okusan Samsung'a laf mı attığımı yoksa nasılda övdüğümü anlarsın. Bir gün bu yazıyı yazacağım diye belge tutmadım.
Avatar
volkan - 5 yıl önce
arkadaslar nokia donanımda iyi değil diyorsunuzda zaten symbian isletim sistemi için çift çekirdekli bir cihaz çıkarması beklenemez hem gelişme manasında geride kaldı hemde bunu gerektirecek uygulamalar yoktu windowsa gelince zaten windows daha yeni çoklu çekirdeği ve birçok özelliği yeni windows 8le duyurdu yani nokianın talihsizliği windowsun yavaş hareket etmesi ve symbiandaki strateji hataları nokia androidi seçseydi şuan bu durumda olmaz zirveye oynayan bir üretici olurdu.
Avatar
zeki - 5 yıl önce
tamam.donanım olarak samsung çok iyi.nkıa da kamerada çok iyi.
ben nokıanın batacağına inanmıyorum.özellikle şu 41 mp li 808 modeliyle çok satış yapacağını düşünüyorum.

one x,gs3 kamera açısında tam bir facia.özellikle gs3 hızlı çekimde fotolar bulanık çıkıyor.gece çekimde 5800 gibi...2000 tl lik bir cihazda böyle dandik bir kamera???yazık.
kamerya çok önem veren biri olarak nokıa 808 türkiyeye geldiğinde alacam.
Misafir Avatar
Nostoy - 5 yıl önce
O halde pro bir fotoğraf makinesi almanız daha mantıklı . Telefonu sadece fotğraf makinesi olarak değerlendirip ona göre karar kılmak akıllıca olmaz sanırım
Avatar
lokman - 5 yıl önce
Zeki arkadaşıma nokia 808 için şimdiden hayırlı olsun diyor ve bizleri kötü çekim yapan kameralarimizla başbaşa bırakmasını istiyorum (htc one x kullanıyorum ve etrafımda kamerasına bayilmayan daha cikmadi)
Misafir Avatar
zeki - 5 yıl önce
teşekkürler
Avatar
huseyin - 5 yıl önce
Acaba Merak Ediyorumda ( belki konu dışı olacak ) cep telefonundan beklentilerimiz çokmu fazla.Turkiyede 2 kısım kullanıcı var.1.kısım herşey olsun telefonumda ( herşey derken hemde herşey ) 2.Kısım ise "alo"desin yeter.Ben şuan hangi kategoride olduğumu bilmiyorum.bilen varsa yazarmı buraya bakalım .
Avatar
eminmesut - 5 yıl önce
Arkadaşlar Samsung-Nokia arasında kilitlenip kalmışınız, en çok satan Samsung olabilir(50 ve daha fazla modeli var) Ama ona 4 model satanrak kafa tutan bir marka var:-))))) bilin bakalım hangisi:-)))
Misafir Avatar
yesilgozlu - 5 yıl önce
her parçasını samsungdan alan ve işletim sistemi tamamen kendine müslüman olan başka hiçbir cihaz ile iletişime geçemeyen herşeyi açmayan her dosyayı atamadığımız uygulamaları ve kendi pahalı olan yere düşünce önü ve arkası paramparça olan yurtdışında çok ucuzken bizde 2400 tl civarından pazara giren işletim sistemi asla değiştirilemeyen markadan mı bahsediyorsun ?? evet haklısın senede bir telefon üreten ve zenginlik göstergesi olan şey ?? aslında bayadır zenginlerin elinde bile görmüyorum o markayı açıkçası eniştem bile note almaya karar verdi aynı şekilde tanıdığım bir çok zengin sayabileceğimiz insanda (yeniliğe açık olanlar) note , one x ve s2 gibi cihazlara geçmeye başladı 4s alanlar sadece çocukları :) gençlik işte anlamıyorlar :) aynı markadan söz ediyoruz sanırım
Avatar
myildiz - 5 yıl önce
açıkçası benim wp8 cihazlardan beklentim yüksek microsoft baz olarak çift çekirdek istiyor haliyle tek çekirdekli bir wp8 cihaz çıkmayacak ramde yüksek olacaktır çünkü huawei,htc,samsungda wp8 kullanabilecek haliyle nokiada wp8 üzerinde daha fazla ayrıcalığa sahip olduğundan wp8 in hakkını vermesi gerekecek bu yüzden donanımı yüksek tutacaktır ha bir de şu var google ile microsoft bir anlaşmaya gidip google playdeki uygulamaların wp8 üzerinde çalışması sağlanır ise ki bu w8 de yapıldı wp8 de olmaması için bir sebep yok bu iki şirketin de işine gelir çünkü google zaten android üzerindeki uygulamalarından gelir elde ediyor android sistemini satarak değil microsoft için de durum tam ters uygulamalardan değil direk sistemden karını elde ediyor iki şirketin de özellikle microsoftun biraz daha fazla işine gelir umarım böyle bir şey olur olmasa bile wp8 üzerine bir emülatör geliştirileceğine eminim
Avatar
Erkan Yüce - 5 yıl önce
Ali rıza rumuzlu arkadas yazıyı tam olarak hangi organınla okudun.. Bi anda sinirlerimi fırlattın be adam
Avatar
murat tarkın - 5 yıl önce
arkadaşlar öncelikle herkese selam. Özellikle cep telefonunda bence çok fazla model çıkartarak satış yapmayı hedeflemek yanlış bir seçim oldu nokia için. ama arkadaşların dediği gibi model fazlalığının yanında donanım ve işletim sistemi seçenekleride arttırılabilir ve çok seçenekli olsa idi belki şu an daha farklı bir yerde olabilirlerdi. tecrübe ile sabit olarak şunu söyleyebilirim benim arkadaşlarımın ve dostlarımın içerisinde nokiada çok fazla model olduğu için seçmekte zorlanıp kararsız kalıp seçim aşamasından sıkılıan ve diğer markaların modellerine yönelen bir sürü arkadaşım var ve bunların çoğu samsunga yönelmişlerdir. samsung özellikle dokunmatik ekran dönemi başladığında bu teknolojiye çok iyi hazırlanmış, çok iyi kullanmış, çok iyi geliştirmiş, doğal olarak dokunmatik ekranlı telefon pazarına çok iyi bir giriş yapmış ve iyi bir pazar elde etmiştir. samsungun bu yükselişi dokunmatik ekran teknolojisinden sonra başlamıştır. ama şu bir gerçekki hala nokia bağımlıları dünya genelinde nokianın tamamen silinmesini engelleyecek sayıda. tamam fabrikalar kapanabilir, insanlar işten çıkarılabilir, satşlar düşebilir, pazar payı azalabilir ama ben tamamen silinecekleri düşüncesine katılmıyorum.
Avatar
murat - 5 yıl önce
samsung herşeyını kendi uretiyor samsung gorduku Android yukselişte gecişiş yaptı Nokia ya gecer yada batar devir akılıl telfon ve Android devri Nokia urettiyi telefonları cok pahalı satıyor
Avatar
murat - 5 yıl önce
Nokia 41 megapikselli telefon cıkardı ama 41megapiksel cekmiyor yazılımlarla yukseltiyor musterileri kandırıyor ben nokia c5 03 kulanıyorum hic özellik yok 500 tl c 6 hic birşey yok 600 tl c7 de hic birşey yok 750 tl cok pahalı 10000 tl verip htc yada samsung akıllı telefon alınır hemde Android htc ve samsung yeni modelileri yurt dışından alırsan 1250 tl ödresin hem son model hemde herşey var yok yok nokia artik bitiyor
Avatar
eonder87 - 5 yıl önce
Ine alirsa düze çikabilecek bir firmaArkadaşlar bende eski bir nokia fanatigiyim fakat nokianın bu kadar az gelişmesinin nedeni bence herseyin patenti alindi ve hicbir firmaya bagli kalmak istememesi oldu

Butun bunlarin yaninda ise yazilimda stabilite konusunda ve saglamlik konusunda benim icin bir numaradir halen. Iphone taraftari degilim fakat ondaki stabiliteyi ve yedekleme kabiliyetini gördükten sonra android cok sorunlu geldi gozume...

Nlbelki en son cihazlardansa giris seviyesi bir telefona sahip oldugum icindir...

Son olarak nokiaya geldigimizde kendi yazilimi olan maemoyu daha cok gelistirip evrensel bir halegetirir ve stabiliteyi tekrar
Avatar
İbrahim - 5 yıl önce
Bence Android'e geçseydi şimdiye bu durumlarda olmazdı artık inadını bitirip, yenilgiyi kabul edip, Android'e geçmeme hırsını bitirmeli, birde tasarımını ilerletemeli.
Avatar
şaban - 5 yıl önce
yazılanları okuyorumda sanki kendi firmamızmız gibi yada bu ulkenin bir firmasından bahsediyormuşuz gibi konuşuyoruz.kendi malımızı bu kadar övmeyiz nedense nokia batsa bize ne samsung kazansa bize ne bizim dövizler yurt dışına çıktıktan sonra cari açığı artırdıktan sonra kim kaybetmiş kim kazanmış bir önemi varmı.sonuçta kaybeden biz oluyoruz.
Misafir Avatar
eonder87 - 5 yıl önce
sende sanki bizim telefon üreten 10 numara piyasa yapan firmamız varmışta biz ondan konuşmuyormuşuz gibi konuşuyorsun... bu güne kadar hep türk malı şeyler aldık eve ancak baktım ki. ne kaliteli bir ürün üretebiliyorlar nede günümüz teknolojisini yakalayabiliyorlar. o yüzden bundan sonra ne türk malı ürün aldırırım nede alırım. Devrim Arabalarında Büfe Sahnesi Var Tek Neden O...

Bu arada nokia bu kadar çok model çıkarmak yerine her şeyi tek bir telefonda birleştirip tek bir telefon üzerine yogunlaşsa mükemmel olurdu

4 çekirdekli işlemci coklu işletim sistemi destegi 1gb ram kaliteli bir ekran çipi 5.3" ekran vb tarzı yüksek seviye bir telefon çıkarıp piyasada satılan diger telefonlarını egale etmesi lazım... tabii birde hem androide hemde windows mobileye destek vermeli...
Avatar
emirr kaygin - 5 yıl önce
ben nokiadan memnunum fakat samsungun 8mp lik telefon 200 tl iken gidip nokia alamam bundan sonra.
Misafir Avatar
eonder87 - 5 yıl önce
aynen öyle zaten nokianın durumu nokia her zaman kaliteli ve stabil ürünler üretmiştir fakat androide veya windows mobileye geçmemesi onu 1 adım geriye itti inşallah yakın zamanda kendi android telefonunu çıkarırda bizde rahatlarız nokiada....
Avatar
emre - 5 yıl önce
nokia bundan sonra üretse üretse tuşlu üretir,sokaktan bi adam bulup piyasayı,yazılımı öğretsem nokiayı daha iyi yönetir