Nokia Düşük Maliyetli Android Telefon Üzerinde Çalışıyor!

Andronova
Andronova
1 Minimum Okuma

Symbian işletim sisteminin Android ve iOS‘un popüleritesinin bir hayli gerisinde kalmasıyla yeniden bir yapılanma süreci içerisine giren Nokia için yıllardan beridir Android ekosistemine dahil olacağı söylentileri dillendirildi durdu. Şirket tercihini Windows Phone tarafında kullanmasına rağmen Nokia-Android iddiaları sürekli gündemde yer buldu.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Nokia’nın cihaz ve servisler bölümü geçtiğimiz aylarda 7.2 milyar dolar karşılığında Microsoft‘a satıldı. O dönem New York Times tarafından yayımlanan bir rapor Nokia’nın bazı Lumia cihazlarda Android işletim sistemini test ettiğini yazıyordu. Hatta satın alım işleminin gerçekleşmesinde bu durumun etkili olduğu da iddia edilmişti. Zira iki arasında Windows Phone için yapılan anlaşmanın artık sonuna geliniyordu.

Satış işlemi gerçekleşti ve Nokia’nın bundan sonraki süreçte Android ile yolları kesişmez şeklinde bir kanı oluştu. Ancak theverge sitesinde yayınlanan yeni bir haberde Nokia’nın bütçe dostu bir Android cihaz üzerinde çalıştığı bilgisi yer aldı. Daha önce Evleaks tarafından gün yüzüne çıkarılan Normandiya kod isimli cihazın Lumia ailesinde yer alması bekleniyor ve teknik özellikleri itibariyle Asha serisine benzerlik gösterecek.

Normandiya kod adlı cihaz Amazon‘un Kindle Fire cihazlarda yer verdiği gibi modifiye edilmiş Android işletim sistemi ile çalışacağı bildiriliyor. Nokia böylece popüler Android uygulamaları  bu cihazda çalıştırabilecek ve Asha serisinin önemli bir eksiğini giderecek.

Kaynaklar projenin devam edeceği şeklinde açıklamalarda bulunsa da, satın alım işleminin gerçekleşmesi sonrası durumun değişebilme ihtimalini de değerlendiriyor. Microsoft, Nokia’nın rakip platformlardan biri için projeler geliştirmesine elbette sıcak bakmayacaktır, ancak Normandiya ikili arasında yapılan anlaşmada özel bir duruma sahip olabilir.

nokia-android121013

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

kaynak: Androidbeat

ETİKETLİ: , ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak