Nokia, Microsoft Tarafından Satın Alınmadan Önce Bazı Lumia’larda Android’i Test Etmiş

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

2010 yılında akıllı telefon platformunun %32.8’lik dilimini elinde bulunduran Nokia, iOS ve Android işletim sistemleri karşısında tutunmayı başaramadı. Gün geçtikçe kan kaybeden Finlandiya merkezli üretici platformda birçok üreticinin gerisine düştü ve neredeyse akıllı telefon üretiminde yok olacak bir seviyeye geriledi.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

2011 yılında ise kötü gidişatı durdurmak adına Microsoft ile 3 yıllık bir anlaşma imzalayan Nokia, radikal bir değişim başlatmış ve akıllı telefonlarında Windows Phone platformuna yer vermeye başladı. Bunun neticesinde satış rakamları bir nebze olsun arttı fakat 2013 yılına gelindiğinde Nokia’nın akıllı telefon platformunda sadece %3’lük bir dilimi elinde bulundurduğunu görüyoruz.

Kısa süre önce ise Nokia ve Microsoft arasında tarihin en önemli satın alımlarından biri gerçekleşti ve Microsoft 7.2 milyar dolar karşılığında Nokia’nın cihaz ve servisler bölümünün yanı sıra 10 yıl boyunca tüm patent haklarını elinde bulunduracaktı. Lumia ve Asha isimleri de Microsoft tarafından kullanılacak, ayrıca Nokia akıllı telefon üretmeyecekti.

Microsoft’un Nokia’yı satın almasının arka planında iki başlık üzerinde duruluyor. Bunlardan ilki Nokia’nın artık kayda değer satışlar gerçekleştiremediği ve iflasın eşiğine geldiği; bir diğeri ise 2014 yılında Nokia-Microsoft arasında yapılan anlaşmanın bitecek olması ve Nokia’nın kapalı kapılar arkasında Lumia modellerinde Android işletim sistemini test etmesi.

Özellikle ikinci gerekçe oldukça sürpriz bir gelişme olarak gündemde yer buldu. Zira New York Times tarafından yayımlanan bir rapor, Nokia’nın satın alım işlemci öncesinde bazı Lumia modellerinde Android işletim sistemini test ettiğini okuyucularına duyurdu. Konuya ilişkin kaynaklarını gizli tutan gazete, Nokia’nın Android’i sadece test etmekle kalmadığını, 2014 yılında bitecek anlaşma sonrasında Android’e geçme olasılığını değerlendirdiğini ifade etti.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Microsoft’un olası anlaşmazlık neticesinde Nokia’nın Android platformuna geçeceği ihtimalinin satın alımda ne kadar etkili olduğuna yer verilmemiş fakat, Nokia’nın Windows Phone dışında başvuracağı tek alternatif kuşkusuz Android olacaktı.

Nokia’nın yaşanan tüm sürecin ardından Android tarafına geçmek gibi bir olasılığı artık yok, fakat yine de önemli bir kesim en azından Android ile çalışan bazı modellerin tanıtılması taraftarı idi.

ilgili>> PhoneArena

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak