Nokia, patent ihlali iddiasıyla Apple' a dava açtı!

Andronova
Andronova
1 Minimum Okuma

Microsoft'un satın almasıyla birlikte patent şirketi haline gelen eski efsane teknoloji devi Nokia, patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Apple'a dava açarak adeta dişlerini gösterdi.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Nokia, iPhone modellerinin ilk çıkış tarihine kadar uzanan süreçte Apple‘ın 10’dan fazla patentini ihlal ettiğini iddia edderek 2009 yılında Apple’a dava açmıştı. O tarihde Nokia, “Apple, Nokia’nın yenilikçiliğinin arkasında bedava bir yolculuğa çıkmaya çalışıyor.” ifadesi gündeme gelmişti. Sonrasında ise Apple ve Nokia 2016 yılının sonuna kadar geçerli olmak kaydıyla patent kullanımına ilişkin bir anlaşmaya varmışlardı.

Bugün yayınlanan habere göre Apple, diğer Nokia ürünlerinin de benzer bir anlaşma kapsamına girmesinden yararlanmasını reddetti. Bu ürünlerin birçoğu Apple cihazlarında kullanılmakta olduğunu sebep göstererek, Nokia yeniden Apple’a karşı patent ihlali davası açtı.  

Nokia’ dan Apple patent davası!

Nokia, patent ihlali iddiasıyla Apple' a dava açtı!

Söylentiler, Nokia’nın açtığı yeni patent ihlali davasının, Apple tarafından açılan güvenilirlik davasına karşı bir tepki olduğu yönünde. Teknoloji uzmanları, Nokia’nın artık bi patent devi olduğunu söylerken, dava, Apple ve diğer mobil cihaz üreticileri tarafından “fahiş gelirler çıkartmak ve tahvil etmek” için Nokia ile çalışan dokuz diğer şirketi içeriyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

2009 yılıdaki orijinal davadan bu yana Nokia, 2016 yılında Siemens ile ortak girişm olan NSN’i ve bu yıl Alcatel-Lucent’i satın almıştı. Bu satın almaların her biri geniş bir patent portföyüyle geldi. Davalar, Almanya’nın Dusseldorf, Mannheim ve Münih’teki Bölgesel Mahkemelerinde ve Teksas Doğu Bölgesi ABD Bölge Mahkemesinde açıldı.

Dava arayüz, ekran, yonga setleri, antenler, yazılımlar ve diğer parçalara ilişkin teknolojiye ait 32 patenti kapsayacak.

ETİKETLİ: , , , ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak