Nokia, Yeni Bir Patent Davası ile HTC One Satışlarına Yasak Koymak İstiyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Nokia ve HTC arasında geçtiğimiz ay Hollanda’da yaşanan mahkeme süreci okyanus ötesine taşınıyor. STM tarafından Nokia’ya özel üretilen HAAC (Yüksek Genlikli Ses Yakalama) teknolojisinin HTC One’da yer bulmasıyla Nokia, STM firmasından şikayetçi olmuştu. Mahkeme yaptı incelemelerde, HTC’nin elindeki tüm mikrofonları kullanabileceğini belirtmişti. HTC de elindeki tüm mikrofonları kullanırken, yeni bir tedarikçi arayışına girmişti.

Andronova

Finlandiya merkezli cep telefonu üretici, geçtiğimiz perşembe günü HTC’yi Uluslararası Ticaret Komisyonu‘na şikayet etti. Şirket, “HTC’nin bize ait yenilikleri ve teknolojileri izinsiz kullanımını sonlandırmak için 2012 yılından bu yana çeşitli eylemler başlattık. O zamandan bu yana Alman mahkemesi HTC’nin patent ihlali yaptığını teyit etmesine rağmen, HTC sorumluluğu tedarikçilere kaydırmakta. Bu sebeple ihlallerden HTC’yi sorumlu tutmak için yeni adımlar attık” değerlendirmesinde bulundu.

Halihazırda 5 milyon satış gerçekleştiren ve üretim kapasitesi iki katına arttırılan telefonda Broadcom ve Qualcomm tarafından üretilen çipte sinyal etkileşim yöntemiyle alakalı olduğu bildiriliyor. Bunun yanı sıra Facebook için özel üretilen HTC First’te de patentlerin ihlallerinin yapıldığı ve toplamda HTC cephesinde on cihazda ihlallerin yapıldığı bildirildi.

Uluslararası Ticaret Komisyonuna şikayette bulan Nokia, Kaliforniya San Diego Bölge Mahkemesi’de HTC’ye karşı yeni bir dava açtı. Dava yukarıdaki ihlallerden de anlaşıldığı üzere HTC One satışlarını engellemek adına açıldı. Nokia’nın telefon satışlarına yasak koyması durumunda satışların ciddi biçimde darbe yemesi bekleniyor.

kaynak: BGR

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın