Nokia 2014’ün Son Çeyreğinde Tekrar Kazanmaya Başladı! Bir Dev Uyanıyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Bir zamanlar en iyi mobil telefon üreticisi olan Finlandiyalı üretici Nokia, akıllı telefonlar çıktığında Android‘i seçmeyerek ve buna karşılık kendi akıllı telefonunu da yapmadığı için 100 milyar civarındaki değerini 3-5 milyar dolara düşürmüş ve rekor zararlar açıklamıştı.

Andronova

Değerinin diplere ulaştığı dönemde, akıllı telefon pazarına hızlı bir giriş yapmak isteyen Microsoft tarafından 2013’ün Eylül ayında 7.2 milyar dolara satın alınan ve Microsoft’un satın almasıyla birlikte yeni ürünlerde Nokia markası yerine Lumia ve sonrasında ise Microsoft Lumia olarak devam edeceğini Microsoft tarafından duyurulmuştu. Buna istinaden 2014’ün Kasım ayında Microsoft’tan bağımsız olarak ürettiği ilk Android tableti Nokia N1’i duyurmuş ve ciddi başarı elde etmişti. Hatta Çin’de birkaç dakikada 20.000 adet satarak büyük başarısını kanıtlamıştı.

Microsoft ile yaptığı anlaşmaya göre 2016 yılına kadar Nokia markası ile akıllı telefon üretmesi yasak olan Finlandiyalı üreticinin, ileriye yönelik planını yaptığı yeni Andorid akıllı telefonu Nokia C1’in bilgileri sızdırılmış ve büyük ilgi görmüştü.

Son durumda görünen o ki, Nokia 2014 yılındaki gelirlerini bir önceki 2013 yılına göre tam %66 oranında arttırarak, uzun bir aradan sonra yükselmeye başladı ve 2014’ün son çeyreğinde 4.3 milyar dolar gelir ve 309 milyon dolar net kar elde etti.

Nokia, görünüşe göre yeniden doğuyor ve bu ben ve benim gibi bir çok kişiyi memnun edecek bir gelişme. Çünkü Nokia artık Android ile geliyor ve eminim, art arda zarar açıklayan bir çok Android cihaz üreticisinin uzun vadede karşısında ciddi bir rakip belirecek ve adı da NOKIA olacak.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın