Notebook Satışları Düşerken Tablet Satışları Artıyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Kişisel bilgisayarlar Microsoft ile hayat bulsa da Apple “biz daha önce yapmıştık” diyor. Kişisel bilgisayarların kullanılmaya başlanması teknolojide Ateşin ve Tekerleğin aynı anda bulunmasıyla eşdeğer olmuştur. Her geçen gün artan işlemci gücü ile birlikte kişisel bilgisayarlar; taşınabilir bilgisayarlara yerini bırakmaya başlamıştır. Taşınabilir bilgisayarlar için en önemli kriter ise hafifliğin olduğu bir dönemden geçiyoruz. 1,5 kg seviyesindeki ultrabook modelleri ile hem performans hemde taşınılabilirlik en üst seviyeye ulaştı. Pil kapasitesi ise halen taşınabilir bilgisayarların en büyük sorunu.

teknik destek

Bu sorunu gören ve kendisini rahmet ve özlemle andığımız Steve Jobs’ta PC ile Laptop arasında bir segmentin oluşmasını sağlayarak ve Netbookları da aşağılayarak tablet segmentini ilk nesil iPad ile oluşturmuştur. Halen kişisel bilgisayarlarda Laptopların pazar hakimiyeti devam ederken özellikle Google Chromebook geçtiğimiz yıla göre %10’a yakın bir büyüme göstererek tüm kişisel bilgisayar kullanımının %9,6’lık bir kısmını oluşturuyor. Bu rakam şu anda kullanılan Android tabanlı tabletlerden daha fazla. Ülkemizde Chromebook pek bilinmese de özellikle bulut tabanlı bir işletim sistemi olması ile oldukça büyük bir kesimi kendine hayran bırakıyor.

Apple tarafında ise 2012 yılının aynı dönemine göre %1,3 lük bir düşüş söz konusu. Android tabletler ise % 100’lük bir büyüme gösteriyor. Apple’ın efsanevi ışıklı elmalı kişisel Notebookları Macbook lar ise geçtiğimiz yıla göre %0,8’lik bir düşüş yaşıyor. Windows tabanlı kişisel Notebooklarda ise %8,8 lik bir düşüş yaşanırken pazar hakimiyeti halen Windows tarafında. 2012 yılında kişisel bilgisayar kullanımı %32,3’ken bu rakam 2013 yılında %4,5 küçülerek %27,8’lik bir rakama geriledi.

işisel PC kullanımı

Akıllı telefonların ekranlarının büyümesi ve yapabildiklerinin fazlalaşması ile birlikte kişisel PC kullanımı her geçen yıl azalacaktır. Bir başka konu da Notebook üreticilerinin Windows 8’i beğenmedikleridir. Özellikle kullanıcılar Windows 7’den Windows 8’e geçmeyi hiç tercih etmiyorlar. Metro arayüzü reklamlarda mükemmel akıcı gibi görünse de hepimiz Windows’un kullandıkça şişien bir işletim sistemi olduğunu biliyoruz. Metro arayüzü de profesyonel PC kullanıcılarını oldukça yoran bir arayüz oldu. Hele 3 dolara satın aldığımız “başat menüsü” yok mu bu bize atılan en büyük kazık değil mi? Akıllı telefonlarımıza Windows yada 3.parti yazılımcılar iyi bir Office programı yazabilirse sanırım bu kişisel bilgisayarların sonunu hazırlayacaktır. Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Gündelik yaşamınızda Notebook tercih edenlerden misiniz yoksa tabletler de işinizi görebiliyor mu?

Kayank: macrumos

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!