NSA Bize Saldırdı, Ama Büyük Ölçekli Değil!

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Gemalto, geçtiğimiz günlerde sizinle paylaştığımız haberle ilgili olarak bir açıklamada bulundu.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Amerikan ve İngiliz istihbarat servislerinin Şirketlerine erişim içi saldırı düzenlediğini doğrulayan şirket, “saldırı neticesinde sim kartların kriptoları ele geçirilmemiş olmalı” gibi bir söylemde bulunarak aslında açık kapı da bıraktı.

Hollanda’da derhal başlatılan soruşturmalar neticesinde Şirket açıklamasında 2010-2011 yılları arasında istihbarat birimlerince sofistike bir biçimde saldırıya uğradıklarını doğruladı. Saldırıların çoğunlukla e-posta kimlik hırsızlığı (e-mail phishing), Şirket ağ bağlantılarına sızma ve Şirket çalışanlarının kişisel bilgisayarlarına pek çok kez erişim sağlamaya çalışılma şeklinde olduğu belirtildi.

Gemalto Şirketi yaptığı açıklamada son olarak tırnak içinde doğrudan alıntıladığım  “Saldırıların hiçbiri geniş kapsamda sim kart kriptolarının çalınmasıyla sonuçlanamaz” cümlesine yer verdi. Ayrıca herhangi bir sızıntı olsa bile ajanların ancak 2G bağlantılarını takip edebileceğini 3G ve 4G bağlantı tiplerinin saldırılara karşı korunaklı olduğunu belirtti. (Bunu hangi teknik bilgiye dayanarak söylediklerini çok merak ediyorum gerçekten) Ayrıca operatörlere taş atarak zaten operatörlerin sim kartları kendi kriptolama sistemleriyle şifrelemeleri gerektiğini bu nedenle  önlemlerin operatörler veya sim kart kullanıcılarınca mutlaka alınması gerektiğini duyurdu.

Snowden-NSA-Punya-Kunci-Untuk-Sadap-Seluruh-SIM-Card-di-Dunia

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bana kalırsa Şirketin tercih ettiği cümle dahice kurulmuş olup “böyle bir sızıntı yoktur” gibi kesin bir hükme yer vermemekte adeta bir temenni niteliği taşımaktadır. Şirketin açıklamasında sızıntının boyutu ya da hangi verilerin ele geçirildiğine dair bir açıklık da bulunmamakla beraber bu alan flu olmaya devam etmektedir. Gemalto ve sızıntıyla ilgili Hollanda’da soruşturma devam ediyor. Güncel bilgiler ortaya çıktıkça sizinle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu arada Turkcell, Avea ya da Vodafone Türkiye’den halen bir açıklama yapılmadı. Dünya bu skandalla çalkalanırken ve Dünya çapında pek çok operatör açıklama yaparken operatörlerimizin konuya sessiz kalması düşündürücü.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir