NVIDIA, Tegra 5’in GPU Performansını Battlefield 3 ile Görücüye Çıkardı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

NVIDIA Tegra 4, CES 2013 etkinliğinde resmiyet kazanırken, şu an için herhangi bir üretici işlemcinin kullanıldığı herhangi bir cihaz duyurmuş değil. Bir süre önce ZTE ile yapılan ortak açıklamada, Tegra 4 işlemcili ilk telefonun Çinli üretici tarafından oluşturulacağı bildirmişti. Tegra 4 sahip olduğu 72 GPU çekirdeği ile mobil dünyasının iddialı çözümlerinden biri olacak. NVIDIA’nın mobil oyun sistemi Project Shield ile yeteneklerini sergileyen Tegra 4’ün henüz rakipleriyle nasıl bir mücadele içerisinde olacağını kestirmeden Tegra 5 cephesinden detaylar geldi.

Santa Clara merkezli şirketin yatırımcı günü etkinliğinde konuşan NVIDIA Genel Müdürü Jen-Hsun Huang, önümüzdeki yılın en güçlü mobil grafik birimlerinden biri olacak Kepler mimarisine sahip Tegra 5 hakkında açıklamalarda bulundu. Üst seviye performans sunduğu bildirilen Tegra 5, geçtiğimiz yıl masaüstü PC’lerde başlatılan GeForce 600 serisine benzer kalitede grafik kalitesi sunuyor.

Etkinlik kapsamında yeteneklerini iPad 4 ile kıyaslayan Tegra 5, Battlefield 3 oyununda konsol kalitesinde grafikler sunuyor. iPad 4’ün hali hazırda en iyi GPU’lardan birine sahip olduğu düşünüldüğünde, söz konusu tabletin sergilediği performansın, Tegra 5 karşısında oldukça eskide kaldığı ifade ediliyor. Daha küçük ekranlarda bilgisayar kalitesi yakalanır mı bilinmez ancak görüntünler şu ana kadar mobil cihazlardaki en iyi grafik kalitesini ortaya koyuyor.

Xb8QwNLc6RU” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

NVIDIA mühendislerinin yoğun çalışma temposu neticesinde OpenGL 4.3 ve DirectX 11 destekli mobil grafik biriminin GPU çekirdekleri miliwat boyutuna indirgenirken; yüksek kalitede görüntü sunumunun yanı sıra enerji verimliliği de ön planda tutuluyor.

LTE destekli Tegra 4i işlemcisini de bir süre önce duyuran NVIDIA, önümüzdeki yılda LTE desteği sayesinde birçok pazarda boy gösterecektir. Hatta Amerika pazarında lider konumda olan Qualcomm grafik birimlerinin tahtı önümüzdeki yıl ciddi tehdit altında olacaktır.

kaynak: AndroidAuthority

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir