Obama, Samsung Cihazları Sonunda Yasaklattı

media 16417

Apple ile Samsung arasında 3 yıla yakın süredir devam eden patent ihlalleri davaları çeşitli ülkelerde çeşitli kararlar ile yoluna devam ediyor.

teknik destek

Samsung bu dönemde Apple’ a bazı irili ufaklı tazminatlar ödemek zorunda da kaldı. Bu davalar aslında bu güne kadar pek ciddiye alınmadı fakat geçtiğimiz Ağustos ayında The International Trade Commission (İTC) yani Uluslararası Ticaret Komisyonu Samsung aleyhinde bir karar vererek Galaxy S, Galaxy S2, Galaxy Nexus ve Galaxy Tab 10.1 cihazlarına şer koydurdu. Samsung’ un itirazı ile temyize giden karar patent ihlali yaptığı kabul edilen mahkeme tarafından Amerikan Parlamentosuna taşındı. Başkan Obama‘ nın başkanlık ettiği görüşmelerden sonra bu cihazların satışı iptal edildi.

Şimdi haberi okuyan herkes “o telefonlar zaten satılmıyor ki” diyecektir ama Apple mahkemeye bu kararı aldırıp bunun örnek karar olarak gösterilerek Galaxy S4 başta olmak üzere bir çok Samsung cihazının satışının iptalini istiyor. Bu gerçekleşir mi derseniz evet gerçekleşir derim. Amerikan şirketlerinin korunması ile ilgili çok ciddi girişimlerde bulunan Hükumet zor durumda olan Amerika ekonomisini yerli malı kullanmalı şeklinde tekrardan güçlü bir hale getirmek istiyor. Amerikan basını Obama’ nın Apple’ a herhangi bir “kıyak” yapmadığını düşünse de ülkenin ekonomik anlamda en güçlü şirketinin elini dahada güçlendiren bu kararda Obama’ nın tarafsız olduğunu söyleyebilir misiniz?

Kaynak: gsmarena

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın