OLED TV nedir ?

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

Oled televizyon nedir? Oled TV, LED TV ve diğer modellerle farkı nedir? Oled özellikleri nelerdir? Oled TV satış fiyatları nasıl alınmalı mı? Son Teknoloji televizyon hangisi?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Televizyon insanların hayatının neredeyse vazgeçilmezi olmuştur. Bazılarımız neredeyse ömrümüzün yarısından fazlasını bu teknolojinin önünde geçirmekteyiz. (Tabiki bu durum çok da iyi değil. Televizyon önünde geçen bir ömürün çok da verimli olacağını düşünmüyoruz) Bundan dolayı tercihi fazla olduğundan dolayı bu paralelde de gelişmektedir. İlk çıktığı dönemlere baktığınızda tüplü siyah beyaz ekranlardan daha sonra gelen yine tüplü fakat renkli ekranlar…

Sonrası LCD ekranlar geldi, bu teknolojinin ilerlemesi ile birlikte LED televizyonlar evlerimizdeki yerini aldı. Fakat televizyonun gelişimi burada durmadı. LED teknolojisi geliştirilerek Oled televizyonlar marketlerin raflarında yer aldı. Peki bu Oled televizyonların diğerlerinden farkı nedir ? Gerçekten yüklü bir fiyata satılan bu televizyonları almak mantıklı mıdır?

OLED TV nedir

Oled TV’ler ilk çıktığı fiyatlarda artık satılmamaktadır. Teknolojinin ilerlemesi Oled TV’lerinde fiyatını düşürdü. Artık makul fiyat aralığında satılmaktadır. Tabiki diğer Smart TV’lere göre yine pahalı satılmaktadır. Bundan dolayı etrafımızda bir çok yerde göremeyebilirsiniz. Fiyat aralığının biraz fazla olmasının diğer bir sebebi de Oled panel kullanarak Smart TV üreten firmanın az olmasıdır. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Oled TV’ler diğer LED televizyonlara göre daha kaliteli bir resim görüntülemeye, daha az güç tüketimine ve daha hızlı tepkiye sahiptir. Oled ve Led ekranların isim benzerliği dışında çokda fazla benzerliği bulunmamaktadır. Oled kelimesinin açılımı olarak  “Organic Light-Emitting Diode” (Organik Işık-Yayan Diyot) şeklindedir. Bu tabirde dikkatinizi çeken kelime büyük bir ihtimalle organik’tir. Peki bu kelimenin bu teknoloji ile ne alakası olabilir. Bu kelime panel içerisinde camın önünde yer alan karbon f,ilmi anlatmaktadır. 

Oled televizyonlarının özelliklerinde biride kendi ışıkları bulunurken diğer Led televizyonlar ise dışarıdan bir ışık kaynağına ihtiyaç duyarlar. Oled TV’ler ilk çıktığı dönemlerde üretim bandında iken hata ve arızaya düşmekteydiler. Bundan dolayı kar marjları çokda fazla olamıyordu. Tabiki buda fiyatlara yansıyınca pahalı bir televizyon karşınıza geliyordu. Fakat geçen dönem içerisinde özellikle Samsung ve LG firmalarının ar-ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkan yeni teknolojiler ile Oled TV’lerin üretimi kolaylaşmış ve fiyatları biraz aşağı çekilmiştir.

OLED TV fiyat aralıkları

Oled televizyon fiyatlatı şuan 5000 TL’ den başlayan fiyatlarla satılmakta. Tabi özellik ve ekran büyüklüğüne göre fiyatı 23000 TL’ ye kadar gitmekte. Ama size tavsiyemiz bu yıl içerisinde Oled TV için yeni hamleler olabileceğinden dolayı bazı modellerin fiyatında düşüş olacağı bekleniyor.

OLED TV özellikleri

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

 Oled TV’ler;

  • LED ve LCD’den 1000 kat daha fazla hızlı olduğu
  • Bulanık görüntüden eser kalmadığı
  • Görüntülerde daha çok detayın ortaya çıktığı
  • Yerel karartmanın mümkün olduğu
  • Ayrıca tam siyahın bu Oled televizyonlarda olduğunu söyleyebiliriz.


Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2017, 14:09

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak