HTC One mini’nin Satışı Yasaklandı, Sırada One Olabilir!

blank

Nokia ve HTC arasında yaşanan patent davaları iki üreticinin Samsung ve Apple‘ın yerini alacağını gösteriyor. Yılın ilk çeyreğinde HTC One modelinde yer alan HDR mikrofon sebebiyle karşı karşıya gelen ikinin dünya genelinde birçok ülkede patent davaları hala sürmektedir. Nokia’nın HTC aleyhine İngiltere’de açmış olduğu yeni bir patent davasında ilk karar verildi. Yargıç, One mini ve muhtemelen One modelinde de yer alan mobil ağ teknolojisine ilişkin bir mikroçip patentinin ihlal edildiği gerekçesiyle One mini satışlarına 6 Aralık’tan itibaren satış yasağı koydu. Eğer İngiltere’de yaşıyorsanız ve One mini satın almak istiyorsanız bunu cuma gününden önce yapmalısınız.

teknik destek

Tayvanlı üreticinin 2013 yılı amiral gemisi modeli One’nın da aynı dava kapsamında yasaklanması bekleniyor. Yargıç, HTC’nin içerisinde bulunduğu kötü ekonomik şartlar sebebiyle One’ı şu an için yasaklatmadı ve HTC’ye itiraz hakkı tanıdı.

Davadaki ilk karar sonrası Nokia cephesi memnuniyetini dile getirirken, yaptırımın sadece yasakla sınırlı kalmasını istemiyor. Nokia ayrıca HTC’den maddi tazminat talep ediyor.

HTC ise satış yasağı getiren mikroçipin çok küçük bir bileşen olduğunu iddia ediyor ve bu sebeple satış yasağı kararını ağır buluyor. Yargıç ayrıca HTC One ve One mini satışlarının şu an için İngiltere’de 750.000‘i bulduğunu açıkladı. HTC’nin toplamda elde ettiği gelir ise 363 milyon dolar.

Benzer davalar iki arasında dünyanın birçok ülkesinde hala devam ediyor. HTC yıl içerisinde Apple ile imzaladığı patent lisans anlaşmasının bir benzerini Nokia ile gerçekleştirebilir, zira şirket daha ağır maddi kayıp yaşabilir.

kaynak: androidheadlines, bloomberg

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!