Orjinal Windows 11 kurulumu nasıl yapılır (Artı sanal yükleme)

Windows 10 bilgisayara Windows 11 nasıl kurulur yazımızda işlemlerin olmaması durumunda sürüm yükseltme ile güncelleme nasıl yapılacağını gösterdik.

Andronova

Windows 11 deneme versiyonu şu an internette yerini aldı ve peşine birde sızdırılan iSO formatı internette dolaşıyor. Bu seçeneklerden birini veya her ikisini düşünenler için en güvenilir yöntemin sanal makineya kurulumu olacaktır. Birincisi henüz stabil değil ve güvenirliği tarafında net bir şeyler bulunmuyor. En doğrusu bu yöntemle sanal üzerinden test etmeniz.

Daha önce iki yazımızda genel olarak bilgilendirme yapmıştık. Sistem gereksinimlerinin ve buna karşın nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinden bahsettik. 4 Çekirdekli CPU ve RAM olarak 8 GB dışında birde anakart durumu var. Bunla alakalı yazının devamında bir haberimizi okumanız için bıraktık.

Sanal Windows 11 nasıl kurulur?

AMD kullanıcılarının kurulumda bir ihtimal geçerli olması için Bios üzerinden bir işlem yapılamsı gerekiyor. “A. Frequency Settings” ekranında “A. CPU Core Setting” bölümüne geçip “SVM” olanı “Enabled” olarak değiştirmeniz yeterli olacak. Aksi takdirde işlem yapamayacaksınız.

 1. Virtualbox yardımcı programını bilgisayarınıza kurunuz.
  • Yeni yazılı alana tıklayın ve makina adını yazınız.
  • Sürüm alanında Win 10 64 Bit olanla devam ediniz.
  • RAM miktarı ayarlanacak.
 2. Sonra disk alan miktarı ataması yapılacak.
  • Disk türü VDI olacak.
  • Fiziksel disk depolamasını “Değişken” olarak seçilecek.
  • Oluştur ile işleminizin tamamlanmasını bekleyin.
 3. Kurulan makina seçilecek ve ayarlara tıklayın.
  1. Depolamaya giriniz.
  2. VDI seçiniz ve “SSD katı hal” işaretlenecek.
  3. Denetleyicinin “Sata” kısmı seçilecek.
  4. “Optik sürücü” ekler ile devam edin.
  5. Ekla ve iSO dosyası seçilecek.
  6. Son işlem seç ve başlat.

Bundan sonrası kurulumun başlamasın ve bitmesinin beklenmesi. Eğer “WHvSetupPartition failed” şeklinde bir hata alırsanız o zaman “Win (Klavye üzerinde pencere resmi olan tuş +R” tuşuna basıp çekini. Sonra appwiz.cpl yazınız. W. özelliklerini açın veya kapatınla devam edin. W. hiper yöneticisi” ve “S.makine platformu” olan seçeneklerden işaretleri kaldırın. Sonra PC yeniden başlatalım.

Orjinal Windows 11 kurulumu nasıl yapılır (Artı sanal yükleme)

Windows 10′ dan Windows 11′ e nasıl geçilir?

 1. Win 11 indirme aracını Microsoft’ un sitesinden indiriniz.
 2. Çalıştırdığınızda sistem durum denetlemesini çalıştırmanız gerekiyor. Güncelleme varsa yapınız. 
 3. Şimdi denetleye dokunun ve donanımı incelemesini bekleyin. Gereksinimi taşımıyorsa o zaman anakart üzerinden bir işlem yapmanız gerekiyor.
 4. Bios alanına gidiniz ve “TPM ve Secure Boot” üzerinden düzenlemeleri yapınız. Desteği yoksa udak bir dosya değişikliği ile kurulumunun çalışmasını sağlayabiliriz.

İndirdiğiniz Windows 11 imaj dosyasını bir USB belleğe atınız. Sonra Windows 10 imajında yer alana “appraiserres.dll” dosyasını bellekte yer alan Win 11 “Sources” adlı klasöre kopyalayınız. Değiştirmek için onayınızı alacak. Sonrasında setup yazana dokunun ve mevcut kullandığınız Win 10 sistemi üzerinden yükseltmeyi başlatın.

Not: Geçiş sadece Win 10 üzerinden yapılmakta. Normal yükleme sırasında sorun çıkardığında altaki “Çalıştıramaz” haberimizde yer alanların harfiyen uygulanmasını öneriyoruz.

Windows 10 bilgisayara Windows 11 nasıl kurulur

Güncelleme yapılamıyor sorunu çıkanlar

Yüklemelerde kurulum gerçekleşemiyor ve sonlandırıldı hatası alındığında herhangi bir kod çıkıyorsa bunun üzerinden gerekli araştırmaları yapıyoruz. Sonrasından ilgili içerikten veya yenisini oluşturarak tüm kullanıcıların yararlanmasını sağlıyoruz. Hizmetlerimizde ücretli olarakb destek hattını önerebiliyoruz. Uzaktan sizin adınıza gerekli adımları biz başlatıyoruz ve sonrasında soru cevapla devam ediyoruz.

Sistemde yarım kalan güncellemede veya uyarı alındıktan sonra yükleme yapılamıyor ise, sistem geri yüklemenin başlatılarak ve işlemlerin yapılmadığı bir tarihe dönülmesi problemin ortadan kaldırılmasını sağlayacak.

Birde kullanılan imaj dosyasının bozuk olması veya iSO formatında dönüşüm işlemi sırasında aksaklık çıkmasından dolayı bu tarz problemlerin yaşanması normal. Tabi sistemdeki donanım arızaları ve virüs etkeni olayı başka bir boyuta taşıyacaktır.


Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2021, 11:31

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın